Son Dakika

masya İHH’nın organizasyonu ile 5 Tır iyilik için yola çıktı

masya İHH’nın organizasyonu ile 5 Tır iyilik için yola çıktı

Amasya İHH’nın organizasyonu ile toplanan un yüklü 5 tır, Amasya’nın Suluova ilçesinden Suriye’ye doğru yola çıktı.
Amasya İHH Yönetim Kurulu Teşkilatlanma Başkanı Güven Yüce, Suriye’de uzun yıllardır devam eden savaş sebebiyle yüz binlerce insan yardıma muhtaç halde hayatına devam ediyor. Kışın gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale gelecek. Çadırların ısınması, çocukların kışlık kıyafetleriyle oyunlar oynaması, kardeşlerimizin açlığının bir nebze giderilmesi için yola çıkıyoruz.
Koronavirüsün bütün dünyada arttığı bu zor günlerde, Suriye’de kış mevsimi artık daha tehlikeli. Suriye’de bugüne kadar milyonlarca kişiye yardım ulaştıran İHH, şimdi de “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek zor şartlarda kışı geçirmek zorunda kalan Suriyeliler için bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden yüzlerce insani yardım TIR’ı Suriye için hareket edecek. Bu zor günlerde Amasya İHH olarak bağışçılarımızın katkılarıyla hazırlanan 5 tır unla ihtiyaç sahiplerine destek oluyoruz. “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek yola çıkıyoruz dedi.
Müslüman Müslüman’ın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez
İHH Yönetim Kurulu Teşkilatlanma Başkanı Yüce yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Sevgili Peygamberimiz Müslümanlar arasında bulunması gereken kardeşliği bize şöyle bildirmektedir.
“Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’dan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslüman’ın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.”
Suriye’de zalim Esed’le işbirlikçileri, Rusya ve İran’ın yaklaşık 10 yıldır süren katliamlarından dolayı Suriye’deki savaş, vahim bir insani krize sebep oldu. Kimyasal silahlar ve bombalar hiç çekinmeden kullanıldı. Kadim şehirler yerle bir edildi; 1 milyona yakın insan hayatını kaybetti.
5 milyondan fazla insan başka ülkelere sığındı.
Suriye’de katliamların dozu düşmesine rağmen kardeşlerimizin acıları azalmıyor. Suriye’de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor, buna lakayt kalmak, duyarsızlaşmak, görmezden gelmek, kendisinden başkasını düşünmemek; değil bir Müslümanın sıradan bir insanın bile yapabileceği bir davranış değildir. Peygamberimiz Müslümanların vasfını anlatırken şöyle buyuruyor: ‘’Müslüman Müslümanın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez.’’
Bizler de bu nebevi öğütten aldığımız sorumluluk bilinciyle 10 yıldır eylemlerimizle, yardımlarımızla mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk. Bundan sonra da Suriyeli mazlum kardeşlerimizi gücümüz yettikçe desteklemeye devam edeceğiz. Bu göndereceğimiz tırlarla birlikte gönderdiğimiz tır sayısı 113 olacak.
Suriye’de gün geçtikçe daha da derinleşen insani krizi hafifletmek ve mazlum Suriye halkına destek olabilmek amacıyla hazırlanan 5 TIR’da 130 ton un insani yardım malzemesi bulunuyor. 10 Aralık İnsan Hakları Gününde hem Suriye’de yaklaşık 10 yıldır yaşanan zulümleri, işkenceleri, hukuksuzlukları dünya gündemine getirmek hem de Suriyeli kardeşlerimize destek vermek için yola çıkıyoruz.
Amasya İHH tarafından hazırlanan konvoya Havza İHH 1 TIR, Amasya İHH ve Özgür-Der Temsilciliği, Taşova İHH ve Amasya Eğitim Bir-Sen 4 TIR ile katkı sağladı. Bu yardım tırlarının oluşmasında katkı sağlayan iş adamlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve hayırsever halkımıza teşekkür ediyor, ecirlerinin rabbimiz tarafından kendilerine kat kat verilmesini diliyoruz.
Tırlar Reyhanlı’da bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçirilerek, İHH Suriye Yardımları Koordinasyon Merkezi aracılığıyla Suriye içindeki mağdur halka ulaştırılacak. Gönderilen unlar, İHH’nın Suriye içindeki kamplarda ihtiyaç sahiplerine düzenli dağıttığı ekmeklerin üretildiği ekmek fabrikalarında kullanılacak.
Rabbimizden Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce feraha erişmesini, Suriye halkına yapılan yardımların amacına ulaşmasını, maddi ve manevi katkı sağlayan herkesin Rabbimizin rızasına erişmesine vesile olmasını niyaz ediyoruz.” diye konuştu.
Daha sonra yapılan duanın ardından Tırlar Suriye’ye doğru yola çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı