Son Dakika

Mevlid-i Nebi Haftası’nın Açılış Programı Yapıldı

Amasya Belediye Kültür Merkezinde İl Müftülüğünce Hazreti Peygamber efendimiz (s.a.v.) veladeti münasebetiyle 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın açılış programı yapıldı.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan İl Müftüsü Durmuş AYVAZ katılımcıların Mevlid-i Nebi Haftalarını ve Çarşamba gününü Perşembe gününe bağlayan gece idrak edeceğimiz Mevlid Kandilini tebrik etti. Mevlid kandilimiz Mevlid-i Nebi Haftamız kutlu ve hayırlara vesile olsun”dedi
Diyanet İşleri Başkanlığımızın Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in dünyaya teşriflerinin seneyi devriyesinin bulunduğu haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak ve 2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasını da “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlendiğini belirten İl Müftüsü Durmuş AYVAZ, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)in hayatından örnekler verdi.
Ayvaz;Sevgili peygamberimizin dünyaya teşvik ettiği mübarek zaman dilimini Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlanmaktadır. bu seneki Mevlid-i Nebi Haftasının konusu Hz.Peygamberimiz ve Çocuk bizleri yaradan ve yar eden nimetleriyle var eden,içinden güzellerini seçip kendisine kul olma gibi büyük şerefi bizleri kul ettirmeyen Allahımıza hamd olsun şükürler olsun.
Bizlere gelişiyle rol ve model olan doğduğumuz günden ölünceye kadar verdiği zaman diliminden kıyamete kadar, rabbimiz tarafından rol ve model olarak takdim edilen o peygamber ki çocuklar konusunda hangi anne 2 kız çocuğu yetiştirirse babanın evlatlarına çocuklarından daha iyi verecek olduğu islam terbyesinden başka birşey yok diyerek çocuklara verilmesini gerekenin Kuran ve İslam terbiyesi olduğunu müjdeleyen çocuklara gösterilecek olan şefkat ve merhametin dışında, bizlere şefatini baş eyleyen peygamberimize salat ve selam olsun. Ne mutlu ki bizlere peygamberin ümmetiyiz.
Ayvaz Konuşmalarının Devamında; çok değerli misa-firlerimiz Peygamberimiz(s.a.v.) hakikaten rabbimiz tarafından bizlere rol ve model olarak gön-derilmiş çocuklarla devam edecek olduğunda bizlere hem görevini hemde müjdesini vermiş gözü-müzün aydınlığı gönlümüzün huzuru ve mutluluğu,yarınlarımız olan ço-cuklarımızın nasıl yetiştirilmesini gerektiğini onlara bir emanet gözüyle nasıl bakılması gerektiğini de örnek olarak bizlere göstermiştir.
Çocuklar belkide en güzel zamanlarını en güzel yıllarını,en hürriyetli döneminlerini Hz Muhammet Mustafa(s.a.v.)’in mekkesinde medine’de mescid-i Nebi’de bizatihi kendi ailesinde hissetmişler yaşamışlar ve bizde o güzellikleri de aktarmışlardır Allah resulü’nün hanesi saadet ve mutluluk yuvasıydı öyle ki çocuklar onunla gülmeyi öğretmişler onunla cinsiyet ayrımına son verildiğinin müjdesini almışlardır. Allah Resulünün yaşadığı dönemde erkek çocuk arasında bir fark yoktur olmamalıydı ama bunları demek kolay okumakta kolay bugün bunu söylemekte kolay kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğünü bir babanın annenin kız çocuğu olduğununda onların dünyaya getirenlerinin kat kat sert bir şekilde karardığı bir zaman dilimi ve ayıplandığı bir dönem sakağaçıktığında utandığı bir dönem işte böyle bir dönemde Hz Peygamberi anlamalıyız. Böyle bi dönem onun şefkatini merhametini anlamalıyız. Sevgili Peygamberimiz(s.a.v.)’den yaratılış itibariyle aynı cinsten gelen erkek ve kadının onların dünyaya getirdiği erkek çocuk ve kız çocuğunun hiç bir fark olmadığını bizlere müjdeledi. o bir devrimdi o çocukların sevilmediği erkek olsun kız olsun babası tarafından kucağına dahil alınmadığı bir dönemde minderinden indi çocukları kucağına aldı onlarla namza kıldı.üzerine pisleyen bir çocuk kendisinden alınmak istenen bir zamanda onlara müdahale etti ve onunla beraber o gününü geçirdi. O Peygamberimiz ki kız çocukları kendisiyle oynadığında onlara zaman ayırdı ve kendisine kendi çocuklarınında olduğu onların sevilmediği söylendiğinde Allah sizin kalbinizden rahmeti ve merhameti kalbinizden almişsa bir peygamber olarak benim size verecek bir şeyim yok diyerek çocuklara karşı gösterilen gösterilmesi gereken şevkatin, merhametin, Kuran kaynaklı olduğunu da o bizlere öğretti. O bizlere kız çocukla erkek çocuğun karşısında cinsiyet farkının olmadığını mirasta ayrılmaması gerektiğini bizati uygulayarak gösterdi asırlar öncesinden getirdiği bu değerlere sahip çıkalım.
Bugünde bizden kendiliğimize öyle bi sorduğumuzda hem kız hem erkek çocuk dünyaya getirdiğimizde onlara aynı sevgi ve şevkatle yaklaşabiliyor muyuz?
Peygamberin şevkat ve merhametini onlara uygulayabiliyor muyuz? hepimizde farklı farklı çağrışımlar var mı yoksa bunlar sadece sözde ve kitapta mı yazıyor aslında Mevlid-i Nebi konusunda diyanet işleri başkanlığımızın Hz Peygamber ve çocuk temalı konusunu işlerken sadece bunu anlatmakla yetinmemek lazım Allah Resulü sadece kendisine vahiy gelen bir peygamber değildi Allah resulü bilen uygulayan bir peygamberdi onun ümmetleri olarak bize düşen görevde bir emanet olarak peygamberimizin örnekliğinde ailelerimizi dizayn etmemiz lazım o bize demedi mi hepiniz çobansınız hepinizin sürüsü var sizlerde onlardan meshursunuz bizlerde evlatlarımızdan meshuruz. onları iyi yetiştireceğiz bir annenin ve babanın evladına vermesi gereken en güzel hediye Allahı bilmesidir islamı tanıması ve islam terbiyesidir.yoksa bugün onların geleceğiyle ilgili rızkıyla ilgili,taşımış olduğumuz endişeler gizli bi şekilde barındırmaktadır. Allah dünyaya gönderdiği her kulunun rızkını kendisinin verecek olduğunu bizlere beyan ediyor.llahhutala bize onların rızıklarından daha ziyade ahiretlerinin sağlımlığını ve garanti olmasını bizlere emanet etmiş çünkü dünyaya gelen her bir çocuk rabbini tanıma kabiliyeti üzerine dünyaya gelir. daha sonra annesi babası ve çevresine göre şekil alır çok değerli kardeşlerim çocuklarınıza zaman ayırmalıyız. onlara şevkat ve mermametle yaklaşmalıyız. bakın Sevgili peygamberimiz(s.a.v.) çocuklara karşı nasıl davranırdı.
Peygamberimizin bize bir mesajı var;Annelere, babalara bizlere çocukları kabiliyetlere yönlendirmemiz lazım her çocuğun kabiliyeti farklı farklıdır. Allah resulü onları orada konuşturmuş konuştuktan sonra çok güzel sesi tespit ediyor. ve meshep olarak gelecekle ilgili çocuklarımıza gelecekle ilgili meslek talibi yaparken istediğimiz mesleği değil hayalimizdeki mesleği değil çocuklarımızın kabiliyetine göre onların yapabilecekleri meslekleri onlara tavsiye etmemiz gerekir.
Peygamber sevgisi Allah sevgisi 18-19 yaştan sonra öğretilmez öğretilmeye kalkarsan zorunlu bir öğretim olur. çocuklarımızı dünyaya getirdiğimizden doktorlarımız bu çocuklara annenin ve babanın bir başka kucağa vermiyor bu emaneti Allah size verdi ilk medrese ilk eğitim sizde olcak dolasıyla islam sevgisi ve Allah sevgiside anne ve baba tarafından küçük yaşlarda verilecek 04.6 yaş grupları şimdi okullarımız olup hocalarımız ve emeği geçenlere teşşekkür ediyorum.
Biz bu yaşlarda peygamberimizi sevmeliyiz bu yaşlarda Allahı se-vmeliyiz bu yaşlarda din eğitimine başlamalıyız bu sevgi kalıcı olsun devamlı olsun Aile hayatın-da’ds mutlu ve zor günlerimiz var bu aiile yaşantımızda olması geren bu zor zamanda çocuklara düzgün da davranmalıyız. Değerli kardeşlerim çocuklarımız en güzel emanettir başkasının çocuklarını şevkat ve merhametle kendi çocuklarımıza karşı katı olmamalıyız insanlara karşı iyi ko-nusup baba olmu-yorsak şefat dileyip şevkat göstermeliyiz ”şeklinde konuştu Peygamber (s.a.v.) ‘in örnekliğinde bir hayat tarzı ile aile yuvalarının kurulmasının ve çocukların yetişmesinin önemine vurgu yapan İl Müftümüz programa katılan misafirlere teşekkür etti. 4-6 yaş öğrencilerinin hadis sunumları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı evlerde kalan çocukların semazen gösterile ile devam eden programda Şehit Alper Kalem Kur’an Kursu öğrencileri tarafından ilahi dinletisi sunuldu.
Program sonunda İl Gençlik Koordinatörlüğümüz tarafından Camiler ve Din Görevliler Haftası’nda düzenlenen “Birbirimize Uzak Duralım, Allah’a Yakın Olalım” fotoğraf yarışmasının ve “Gençlik, Cami ve İlim” deneme yarışmasının ödül töreni yapıldı. Amasya Belediye Kültür Merkezi’nde pandemi kurallarına uyularak düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Turgay İLHAN, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman ELMACI, Belediye Başkan Vekili Ahmet ÇOBAN, İl Müftümüz Durmuş AYVAZ,kurum müdürleri, ilçe müftülerimiz, Din görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı