Gündem

MEVSİMİN GÖZDESİ LİMON

Amasya’da Diyetisyenlik yapan Furkan Büyükbayraktar , Her sabah uyandığınızda ya da her ağır çalışmanın ardından vücudunuzu esnettiğinizde ses çıkaran eklemleriniz varsa, bu kür tam olarak size hitap ediyor.”dedi
Diyetisyen Furkan Büyükbayraktar, “Çok amaçlı bir gıda olan limon bütün mevsimlerde tüketilen bir üründür. limonun faydalarını ve Özellikle sıcak havalarda limonata olarak serinlemek amaçlı kullanılan limon, soğuk havalarda da hastalıklarla mücadele etmek için en önemli ürünlerinden biridir. Kabuğuna kadar kullanışlı olan C vitamini deposu limonun birçok faydası vardır.
Limonun faydalarından bahseden büyükbayraktar, Doğada C vitamini açısından en zengin besinlerden biri olan limonun kabuğu da şifa barındırıyor.
Genellikle kabukları çöpe atılan limonun kabuğu antioksidandan liflere, minerallerden vitaminlere kadar zengin bir içeriğe sahip. Bunun yanı sıra limon kabuğundan yağ üretimi de gerçekleştirilebiliyor.
Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Şifalı etkileri ile bilinen zeytinyağı hem cilt hem de genel vücut sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Halk arasında sıvı altın adıyla da bilinen bu yağ yemeklerde kullanılabilirken, direk içilerek de tüketi-lebilir. Her gün bir tatlı kaşığı zeytinyağı, sağlıklı ve enerjik olmanıza katkı sağlarken, sindirim sisteminizi de desteklemek-tedir.”dedi
Limon kabuğunun faydaları
Günlük hayatımızda bir çok sağlıklı yaşam formülünün içinde limona yer ver-mekle birlikte çoğu zaman suyunu sıkıp kabuklarını çöpe atıyoruz.
Aslında en büyük yanlışı da bu şekilde yapmış oluyoruz çünkü limonun suyu gibi kabuğu da güçlü bir antioksidan kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Limon kabuğunda bulunan polifenoller, vitaminler, mineraller, lif, karotenoidler ve esansiyel yağlar birçok hastalıktan korunmamız için önemli bileşenler. Limon kabuğunun insan vücuduna en iyi geldiği noktalar ise şu şekilde sıralanıyor:
Diş etlerini güçlendiriyor
Limon kabuğu, C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir kanamalı diş eti hastalığı olarak bildiğimiz skorbüt hastalığının oluşuımunu engelliyor. İçerdiği C vitamini sayesinde limon kabuğu skorbüt oluşmamasını sağlıyor ve diş etini güçlendiriyor.
Karaciğerde yağlanmayı azaltıyor
Limon kabuğu içerdiği pektin, esansiyel yağlar ve PMF sayesinde kolesterol sevi-yesini, trigliserid düzeylerini ve karaciğerdeki yağlanma oranını azaltıyor.Hücre hasarını önlüyor
Limon kabuğu içerdiği yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde hücrede oluşan zararlı serbest radikalleri temizliyor ve ayrıca yine yüksek bir antioksidan kaynağı olmasının ana etkeni olan C vitamini sayesinde DNA hasarını engelliyor.
Limon Kabuğu Zararları
Limon kabuğunun yararları olduğu kadar zararları da merak edilir. Limonda olduğu gibi limon kabuğunda da asit oranı fazladır. Bu yüzden tüketim miktarında dikkatli olunmalıdır. Fazla tüketimi ile mide yanması gibi sorunlara yol açabileceği için mide hassa-siyeti olan kişilerin dikkatli tüketmesinde fayda vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.