Gündem

Milletvekili Tuncer’den Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi

Milletvekili Tuncer’den Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, kar yağışından dolayı yıkılan ve zarar gören seralarla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yazılı soru önergesi verdi.
Zarar gören çiftçinin zararının karşılanıp karşılanmayacağını soran Tuncer, “çiftçinin bu-nu karşılayacak durumu kalmamıştır” dedi. Amasya’nın Türkiye’nin en büyük sera sebzecilerinin biri olması sebebiyle, bu yıl 1 Milyon Ton Domates’ten feda etmek zorunda kalınacağını sözlerine ekledi.
Milletvekili Tuncer, “Amasya ili Merkez ilçeye bağlı Büyük Kızılca, Aksalur, Karaköprü, Dadı ve Sevincer köylerindeki domates seraları Ocak ayında yağan yoğun kar nedeniyle, iskeletlerinin uçması ya da naylonlarının kesilmesi sebepleriyle kullanılamayacak biçimde zarar görmüştür. Bu bölge Türkiye’nin en önemli sera domatesi yetiştiren bölge-lerinden biridir. Bölgede 6.000 dekar sera bulun-maktadır. Kar yağışı neticesinde 4.000 dekardan fazla sera kullanılama-yacak duruma gelmiştir. Geri kalan 2.000 dekar seranın da kar yağışı nedeniyle yıkılmasını önlemek amaçlı naylonları kesilmiş bu şekilde naylonlar tamamen kullanılamaz hale gelmiştir.
Bir dekar seranın yeniden yapım maliyeti 180.000 TL ile 200.000 TL arası olmaktadır. Naylonun metresi ise 60.00 TL’dir. Bölgenin gördüğü zarar ise toplam sera miktarının yüzde 75’inden fazladır. 2021 yılının kurak geçmesi nedeniyle çiftçinin ettiği zararda dikkate alındığında kar yağışı nedeniyle oluşan zararları üreticinin karşılama imkan ve ekonomik gücü yoktur.
Ayrıca bu seraların 2022 yılında domates üretiminde kullanılabilmesi için Mart ayı içerisinde yeniden yapılıp tamamlanması gerekmektedir. Aksi taktirde ülkemiz yaklaşık 1 milyon ton domates üretiminden feda etmiş olacak bu durum domates fiyatlarına ve ülke ekonomisine doğrudan etki yapacaktır. Kaldı ki domates fidesi bağlan-tılarını yapıp bedelini nakit, çek ve senet ile ödeyen üreticilerimiz bu yönden de zarara uğrayacaklardır.
Bu açıklamalar ışığında;
Doğal afet kabul edilen “Kar” nedeniyle 6.000 dekar domates serasının en az 4.000 dekarının kullanılamayacak duruma gelmesi ve bu zararın üreticiler tarafından karşılanmasının imkansız olması gerekçesiyle, Amasya ili Merkez ilçeye bağlı Büyük Kızılca, Aksalur, Karaköprü, Dadı ve Sevincer köylerinin “AFET BÖLGESİ” ilan edilmesi yönünde bir karar alınacak mıdır?
Afet bölgesi ilan edilmemesi durumunda üreticilerin zararları tam olarak karşılanıp seraları yeniden yapılacak mıdır?” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı