Eğitim

MÜFTÜ AYVAZ MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KAPSAMINDA GENÇLERLE BİR ARADA

Mevlid-i Nebi Haftası münasebeti ile Amasya İl Müftülüğü Gençlik Koordina-törlülüğünün Şehit Gültekin Tırpan mesleki ve teknik Anadolu Lisesi spor salonunda düzenlediği programa İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen ve çok sayıda öğrenci katıldı.
“Çağrıya kulak ver” tema-sıyla gerçekleştirilen program Kur’an-ı kerim tilaveti ile başladı. İl Müftüsü Durmuş Ayvaz Gençlere Peygamber efendimizin hayatından örnek-ler vererek. “Peygamberimiz bütün Müslümanlar için en ideal örnektir. İlahi çağrının son ve evrensel temsilcisi Hz. Muhammet Mustafa (s.a.s) de insan-ları, hikmet ve güzel öğütle İslam’a davet etmiş, hayatıyla en güzel örnekliği göstermiş ve yeryü-zünde iyiliğin egemen olması için mücadele etmiştir. Şüphesiz onun hayatı, ahlakı, sünneti, davet ve tebliğ metodu, bütün Müslümanlar için en ideal örnektir. İnancı ve gayreti, samimiyeti ve ihlası, güvenilirliği ve doğruluğu, sabrı ve merha-meti, fesahatı ve belâgati, onu davetinde başarılı kılan en bariz özelliklerdir.
İslam’ı insanlara anlatma ve öğretme mücadelesinde sevgili peygamberimiz, muhataplarına değer vermiş, onlara anlayabilecek-leri şekilde tebliğde bulunmuş, tebliğ ettiklerini ilk önce kendisi yaşamıştır. Onun içindir ki her sözü, insanlara tesir etmiştir. Şefkati ve merhametiyle, nezaketi ve mütebessim çeh-resiyle, tatlı dili ve teşvik edici üslûbuyla gönüllere dokun-muştur. ‘Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; sevdirin, nefret ettirmeyin.’ buyurmuş ve bunu bir hayat düsturu haline getir-miştir.” “Hz. Peygamberin (s.a.s.) örnek hayatı ve insanlığa kurtuluş yolunu gösteren rahmet yüklü evrensel mesajları da bu ilahi tecellinin bir sonucudur. Onun insanlığı zulmetten nura ulaştırmayı hedefleyen nübüv-veti, gerek toplumsal gerekse bireysel olarak karan-ıklardan aydınlığa kavuşmanın yolunu açmıştır. Onun örnek ahlakı, çağları aşan mesajları, kendisine tabi olanları her daim izzet ve selamete kavuşturmuştur. O, hakka, adalete, iyiliğe ve merha-mete dayalı mücade-lesiyle büyük bir medeniyet inşa etmiştir.” ifadelerini kullandı ve
gençlere programa katılım-larından dolayı teşekkür ederek başarılar diledi. Program sonunda okul Müdürü Niyazi Şişik tarafından İl Müftüsü Durmuş Ayvaz’a hediye takdim edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.