Son Dakika

“MUHTARLARIMIZ, VATANDAŞLA DEVLET ARASINDAKİ KÖPRÜDÜR”

“MUHTARLARIMIZ, VATANDAŞLA DEVLET ARASINDAKİ KÖPRÜDÜR”

19 Ekim Muhtarlar Gününü kutlayan Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, “Muhtarlarımız, vatandaşlarla devlet arasındaki köprüdür” dedi.

“MUHTARLARIMIZ, VATANDAŞLA DEVLET ARASINDAKİ KÖPRÜDÜR”

Muhtarlık müessesinin demokrasinin, en önemli temel yapı taşlarından biri olduğunun altını çizen Kaymakam Gürkan Demirkale 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Tarihimizde ilk olarak 19 Ekim 1829 tarihinde Osmanlı Devleti tarafından İstanbul’da başlatılan ve 1833 yılından itibaren de Anadolu’nun bütün mahalle ve köylerinde hayata geçirilen yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturan muhtarlık müessesi kurulmuştur. 19.10.2015 tarihli ve 29507 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Başbakanlık Genelgesi ile de her yıl 19 Ekim günü Muhtarlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Muhtarlık müessesi demokrasimizin, yönetim anlayışımızın, kültürümüzün ve toplumsal yaşamımızın en önemli temel yapı taşlarından biridir.

Halkın oylarıyla seçilen Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında, önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Muhtarlarımız, sorumluluk bölgeleri içerisindeki mahalle veya köylerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve kamu hizmetlerinin halkımıza ulaşmasında öncü rol oynamaktadırlar. Merkezi idarenin ve kamunun önemli bir paydaşı olan muhtarlarımız şehrimizin her alanda gelişmesinde, kalkınmasında geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemli katkılar sunacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle, kamu hizmetinin köylerimize ve mahallelerimize hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasında önemli bir görev üstlenen tüm köy ve mahalle muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.