Son Dakika

“MUHTARLIK HALK İLE DEVLET ARASINDA BAĞ KURAN KÖKLÜ MÜESSESEDİR”

Amasya Merkez ilçe köy ve mahalle muhtarları toplantısı Amasya Bele-diyesi Kültür merkezinde gerçekleşti.
Toplantıda Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Celil İnce, İl Genel Meclisi Üyeleri ve ilimizde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri yer aldı.
Amasya Valisi Mustafa Masatlı toplantının açılışın-da yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: Fabri-kaların çalıştıracak elemana ihtiyaçları olduğuna değinen Mustafa Masatlı, “Hatta ‘bayanlara bile biz iş vere-biliriz. Küçük ölçekte, ağır olmayan, bayanların yapabi-leceği işleri verebiliriz’ dedi
“Çok kıymetli muhtarlarımız öncelikle hepiniz hoşgeldiniz.
İçişleri Bakanlığımızın talimatlarıyla ihtiyaç duyulduğunda muhtarlarımızla bir araya gelerek, kamu kurum ve kuruluşlarının yapmış oldukları çalışmalar ve bu çalışmalar sonucu muhtar-larımızın ihtiyaç duyduğu hususlarla ilgili toplantılar yapıyoruz.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi de zaten halkın talep ve önerilerini ön planda tutan, vatan-daşlarımızın kamu hizmetlerine ilişkin görüş ve önerilerine önem veren bir yönetim modelidir.
Muhtarlık ise halk ile devlet arasında bağ kuran köklü bir müessesedir. Muhtarlar bulundukları köy ve mahallelerde Devleti temsil etmektedirler. Bizler muhtarlarımızın iradesine, görüş ve önerilerine değer veren bir yönetim anlayışına sahibiz. Göreve geldiğimiz ilk günlerden itibaren tarımsal sulamada yaptığımız analizler neticesinde yol haritamızı belirlemiştir. Bu kapsamda 2020 yılındaki tarımsal sulama bütçemizi, 2021 yılında yaklaşık 8 kattan fazla arttırdığımızı büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim. Bu alanda kısa, orta ve uzun vadeli plan-larımızı yapmış bulunuyoruz.
Bunların yanı sıra OSB’lerdeki genişleme çalış-malarımız da son aşamaya gelmiştir.
Ayrıca İlimizin marka değeri ve turizmine önemli katkıları olan ve hali hazırda 4 olan coğrafi işaretlerimize Amasya Çöreği ile Baklalı Dolmayı eklediğimizi bilmenizi isterim. Kasım ayında ise coğrafi işaretli ürün sayımızı 8’e çıkarıyoruz.
İl Özel İdaremizin çalışma programı da yol, içme suyu ve altyapı projelerinde belirlediğimiz takvim doğrultu-sunda devam etmektedir.
Salgın sürecinde ise okulların açılması ve sosyal hareketlilik sebebiyle vaka artışları yaşanmaktadır. Sizlerden ricamız görev yaptığınız köy ve mahallelerde vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaları konusunda bilgilendirmeniz ve teşvik etmenizdir.”
Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmalarının ardından toplantıda yer alan il müdürleri tarafından kurumlarının çalışmalara ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Toplantının son kısmında ise köy ve mahalle muhtarları kurum mü-dürlerine sorular yönelterek, köy ve mahallelerinin talep-lerini ileterek fikir alışverişinde bulundular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı