Gündem

Mutlulukta, Hüzünde, Ölümde Doğumda Hep Yanınızdayız

Diyanet Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal, Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, “Din Görevlilerinin ve Camilerin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekmek, onların gerçek işlevini ortaya koymak, sıkınt-ılarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak, camilerin daha işlevsel hale gelmesini sağlamak gibi amaçlar doğrultusunda 1-7 Ekim tarihleri arasında “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kutlanmaktadır.”dedi
Başkan Mehmet Topal,Her yıl yeni bir temayla kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası bu yıl “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” teması ile kutla-nacak. ​Camiler ve Din Görev-lileri Haftası münasebeti ile yazılı bir açıklama yapan Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Topal, Camiler ve Din Görevlileri Haftasının Din Görevlisi eksenli kutlamasını isteyerek “Bu hafta fedakar din görevlilerimizin toplum açısın-dan öneminin ve yaşadıkları sıkıntıların dile getirildiği bu konularda farkındalık oluşturulan bir hafta olarak kutlanmalıdır” dedi.
Topal,, bu haftanın amacına uygun şekilde din görevlilerinin sıkıntılarının ele alındığı bir hafta olarak kutlanmasını istediklerini belirterek “Camii ve cemaati sevk eden din görevlilerimiz aynı zamanda beşikten mezara hayatın her alanında insanımızın yanındadır. Tüm ömürlerini din hizmetine adayan toplumun lideri konumundaki din görevlileri-mizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutluyor daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmeleri için yetkili sendika olarak elimizden geleni yapacağımızı bilmelerini istiyorum” ifadelerine yer verdi.
Din Görevlilerinin peygamber varisleri olduğunu söyleyen Topal, “Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu yıl Mevlidi Nebi Haftası ile denk gelmesinin sevindirici bir durum olduğuna dikkati çekerek “Yürüyen Kur’an olan Peygamber Efendimiz hem mes-lek olarak hem de insan olarak biz din görevlilerinin rehberidir. Her davranış ve sözlerini rehber edindiğimiz Peygamber Efendi-mizin irşad metodu da bizler için örnektir.” İfadelerine yer verdi.
Topal açıklamasına şöyle devam etti: Mutlulukta, Hüzünde, Ölümde Doğumda Hep Yanınızdayız
Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumumun din hizmeti ve irşat görevini karşılamaktadır. Bir yandan, başta Kur’an Kursları vasıtasıyla yaygın din eğitimi faaliyetleri yürütülmeye çalışı-lırken, diğer yandan, cami içi ve dışı din hizmetleri gerçekleştiril-meye çalışılmaktadır.
Bunun yanı sıra, ailede din eğitimi faaliyet-lerini desteklemek amacıyla, yetişkin bayanlara yönelik olarak devam ettirilen Kur’an Kursları ile il ve ilçe müftülükleri bünye-sinde ailelerin dini konulardaki ihtiyaçlarına cevap vermek üzere Aile ve İrşat ve Rehberlik Büroları faaliyet göstermektedir. Söz konusu faaliyetler müftü, vaiz, Kur’an Kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım-larımız tarafından yerine getiril-mektedir.
Bunun yanında din görevlileri doğum, sünnet, nişan, nikâh, düğün, yeni doğan çocuklara isim koyma, asker uğurlama vb. hem de kötü günde hastalık, ölüm ve cenaze işlemleri vb. insanların yanında olmaktadırlar. Yani din görevlilerinin hizmet alanı yalnızca camiler değil hastaneler, cezaevleri, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, huzurevlerini de vb. kapsa-maktadır. Bu vesileyle, ülkemiz-de metropol şehrinden mezrasına, ilinden ilçesine, yeryüzünün en uzak noktasında görev yapan din gönüllüsü kardeşlerime kadar mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde yapılması için fedakarca çalışan, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün kardeşlerimin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.”ifadelerini kullandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.