Son Dakika

Ne Mutlu…

Amasya’yı sevmek!

Amasya’da Amasya Belediye Kültür Evleri Merkezi kursiyerleri ve Halk Eğitim Merkezleri Hazırlanan Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Serginin Açılışında Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Vali Yardımcıları Bekir Sıtkı Dağ ve Turgay İlhan, İlçe Kaymakamları, protokol üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri ve vatandaşlar yer aldı.
Şehzadeler gezi yolunda yapılan açılışa Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Vali Yardımcıları Bekir Sıtkı Dağ ve Turgay İlhan, İlçe Kaymakamları, kurum kuruluş müdürleri, protokol üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI; “ Bugün burada 12 Haziranın şehrimize ve ülkemize getirdiği güzelliklerin ve özgürlüğün bizlerin üzerinde ki emarelerinden bir tanesini gerçekleştiriyoruz. Eğer 12 Haziran’ı yaşamamış olsaydık bugün burada olma imkanımız yoktu. Her zaman söylüyoruz; Türk milletinin 12 Haziran’ı iyi hatırlaması lazım. Amasya’yı ve Amasya’nın yiğitlerini iyi hatırlaması lazım. Amasya alfabenin A harfi gibidir.
Amasya dünyaya sevginin yayıldığı bir şehirdir.Amasya Ferhat ile Şirin’in şehridir. Amasya: sultanların, padişahların, şehzadelerin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özgürlüğe ve Cumhuriyet’e inandığı felsefesinin oluştuğu ve inancının hafızalarda yer bulduğu “Evet bu olacaktır”dediği toprağın adıdır.
Ne mutlu Amasyalı olmak, Amasya’yı sevmek,Türkiye’yi,Türk Milletini sevmek.”dedi.
Festivalimizin ve kardeşlerimizin el emeklerinin, göz nurlarının sevgisinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Herşey gönlünüzce olsun diyor saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.”dedi
Şehzadeler Gezi Yolunda yapılan açılışta Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “Öncelikle Amasya Tamimi’nin ilan ediliş sürecinin 102. Yılında bu güzel ülkeyi bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlık ve seyahat diliyorum.
Bugün burada Amasya Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında bir araya geldik. irazdan il ve ilçe Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim gören yaklaşık 300 civarı 500 kursiyerimizin el emeğiyle hazırladığı birbirinden güzel ürünlerin yer aldığı serginin açılışını yapacağız
Kursiyemizin hazırlamış olduğu ürünleri göreceğiz.
Ülkemizin gelmiş olduğu durum çok önemlidir ciddi seviyelere geldik her yönüyle sizlerde biliyor-sunuz ki bir fotoğrafı çok beğeniyorum Cumhuriyeti Biz Kurduk Birlikte Kurduk diye bir fotoğraf var bu fotoğrafta cumhuriyetimizin ve insanların burdan da 7’den 107 diyerek bütün insanlarımızın yapmış olduğu eserleri göreceğiz. Önemli olan gerçek hayatımızda da öğrenmiş olduğumuzu taklit etmemizdir.
Ülkemiz kuruluştan bu güne her alanda büyük mesafeler katetti.
Bu süreçte eğitimden sağlığa, sanayiden tarıma, teknolojiden hizmet sektörüne kadar büyük bir dönüşüm geçirdik.
Bu gelişim kültür ve sanat alanında da kendini göstermiştir. Bugün de bunun bir yansıması olan Halk Eğitim Kurslarımızın ürünlerini halkımızla buluşturuyoruz. Bu kurslarımız sayesinde hem gençlerimiz, kadınlarımız başta olmak üzere her yaştan vatandaşlarımız çeşitli meslekler ve sanatları öğrenmekte, bir çoğu da bu sayede ev ekonomilerine katkı sağlamaktadır.
Bu serginin hazırlanmasında emeği geçen başta İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere, halk eğitim merkezi usta öğreticilerine ve kursiyerlerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı
Konuşmaların ardından,Vali Masatlı ve eşi Esra Masatlı,Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı protokol üyeleriyle birlikte serginin açılışını yaptılar.ürünlerin yer aldığı standları gezerek, ürünler hakkında bilgiler aldılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.