Son Dakika

Necmettin Bacanak; “Çocuklarda ve yetişkinliklerde sıkça görülen öksürüğü hafifletmek için evde uygulanabilecek bazı basit yöntemler

Aktar Necmettin Bacanak’tan “Öksürüğe karşı 6 şifalı tarif”

Amasya Nival Bitkisel Ürünler’de Aktarlık yapan Necmettin Bacanak;Çocuklarda ve yetişkinliklerde sıkça görülen öksürüğü hafifletmek için evde uygulanabilecek bazı basit yöntemler hakında bilgi verdi.
Vücut, yabancı maddelerin akciğerlere ulaşmasını engellemek için öksürük refleksini devreye sokar. Bu yüzden öksürük vücutta gerekli bir tepkidir.
Ancak bazı öksürükler uzun süre devam ettiğinde hem boğaza zarar verir hem de günlük hayatı olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer sorusu, hemen her yaştan insan tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur.
Amasya Merkez M.Kemal Paşa Caddesinde Nival bitkisel Ürünler’ de aktarlık yapan emekli biyolog Necmettin Bacanak; “Çocuklarda ve yetişkinliklerde sıkça görülen öksürüğü hafifletmek için evde uygulanabilecek bazı basit yöntemler bulunmaktadır.”dedi.
Bacanak gazetemize yaptığı açıklamada; Havaların soğumasıyla bir, hastalıklar boy göstermeye başladı. Ancak öksürük sürekli hale gelmeye başladığında muhakkak önlem alınmalı, bir uzmana danışılmalıdır.
Eğer ki öksürüğünüzün soğuk algınlığından meydana geldiğini düşünüyorsanız bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Evde uygulanacak bazı yöntemlerle balgamlı öksürüğün de etkisini azaltmak mümkündür. Diğer yöntemlere ek olarak kaynamış sıcak suyun buharı üzerine eğilip buharı birkaç dakika solumak balgam sökümüne yardımcı olacaktır.
Ayrıca tuzlu su ile gargara yapmak balgamı sökeceği gibi boğazın da rahatlamasında etkili olabilir.” dedi.“Öksürüğe karşı 6 şifalı tarif” Ayva Çekirdeği Öksürük Şurubu Ayvayı ikiye bölüyoruz ve çekirdeklerini çıkartıyoruz.
Üzerine 1 su bardağı kaynar su dökerek 1 dilim de ayva doğruyoruz. 15 dakika dinlendirerek jel kıvamını almasını bekliyoruz. Çekirdeklerini süzgeçten geçirerek sıcakken tüketiyoruz. 2 gün içerisinde etkisini gösterecektir. Zencefil ve Turp Doğal Öksürük ŞurubuZencefili ve turpu kabuklarını soyup rendeleyiniz. Rendelediğiniz zencefil ve turpun suyunu bir tülbentle sıkınız. Sıktığınız suya bir çay bardağı pekmezi ve bir limonun suyunu ekleyip karıştırınız. Bu karışımdan küçükler için bir tatlı büyükler için bir yemek kaşığı günde üç defa içiniz. Bitene kadar buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde muhafaza ediniz.
Düzenli kullanımda etkisini gösteriyor. Zencefilin iki yaş öncesi kullanımı tavsiye edilmiyor iki yaş üstü için de kesinlikle doktora danışılmalıdır. Zencefil, Limon ve Bal Öksürük Ve Soğuk Algınlığı ŞurubuÖksürük nöbetlerinize hızır gibi yetişen ve öksürüklerinizi bıçak gibi kesen hatta sinüs akıntılarını hafifleten tarifimiz. Zencefil ve Limon Şurubu, Taze zencefil küçük küpler halinde doğranır kavanoza konur. Limon da kabukları ile beraber küçük küçük doğranır ve kavanoza konur. En son malzemelerimizin üstünü geçecek kadar bal ekleyip karıştırın. Bir gün bekletin ve akşamları yatmadan bir çorba kaşığı için. Damak zevkine göre içine kabuk tarçın karanfil de ekleyebilirsiniz.
Turp ve Bal Şurubu Turp yıkanır içi dibine kadar oyulur çok ince oymamak gerekir ve dibini delinmemelidir. Bir bardağın üzerine bırakın içine balı doldurun, ağzını oymuş olduğunuz turp parçaları ile kapatın ,bir gece bekletin turpun suyu ile bal karışımı bardağın içine damla damla dolacak, sabah tok karnına için ve bir kaç gün tekrarlayın.
Üzüm Pekmezli ve Tereyağlı Şurup1 cezveye pekmezi ve tereyağı koyun. Kısık ateşte karıştırarak tereyağı pekmez içinde eritin. Yağ pekmez içinde kaynadıktan hemen sonra cezveyi tezgaha alın pekmezi 1 çay bardağına döküp pekmezin sıcağının biraz çıkmasını bekleyin Pekmezin üstüne 1 tatlı kaşığı limon suyunu ekleyin ve hepsini karıştırın.
Ilımış bu karışımı sabah akşam tüketin.
Her kullanım için taze taze hazırlamalısınız. Bu karışıma öksürüğün durumuna göre 2-3 gün devam edebilirsiniz. Karışım limon eklenmeden sade pekmez+tereyağ olarak da hazırlanıp kullanılabilir. Pekmez içildikten sonra üzerine herhangi bir sıvı,su içilmemelidir.
İçilirse pekmezin etkisini azalır.
Çocuğunuz 4-5 yaş ve üstü ise yine öksürük için gece uyumadan önce ayak tabanlarına viks sürüp çorap giydirip yatırabilirsiniz.
Bu tabanlara sürülen viks gece öksürüklerini hafifletir,rahatlatır. Viks çocuğun göğsüne değil ayak tabanlarına sürülmelidir. Yine gripte çocuğunuzun yatağının baş ucuna yada çocuğun başının tam yan tarafına bir sandalye üstüne 1 kuru soğanı 6-8 parçaya bölüp tabak içinde koyabilir çocuğunuzu soğan konulmuş odada uyutabilirsiniz. Soğan odadaki mikropları kırar.
Ev Yapımı Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır?
(Detaylı Anlatım) Yapılışı Soğanımızı ve sarımsaklarımızı küp küp doğruyoruz. 2 bardak kaynar suyun içerisine atıp, su soğuyana kadar bekletiyoruz. Bu esnada soğan ve sarımsaklar özlerini suya bırakıcaklar.
Soğan ve sarımsak için doğal antibiyotik derler. Birçok yerde kullanılır. Suyu soğuduğu zaman, süzerek alıyoruz. Soğan ve sarımsak tanelerini almıyoruz. Bal, zencefil, karanfil, tarçın, limon suyumuzuda ilave edip; kavanozumuzu iyice çalkalıyoruz. Soğan ve sarımsak bronş açar ve öksürük söktürme etkisi mevcuttur. Limon suyu; yüksek oranda c vitamini barındırır ki, grip durumlarında etkisi bariz bir destekleyicidir. Bal; içerisinde bakteri ve mantar gibi oluşumlara müsade etmez.
Balgam kurutur. Ve birçok gıda içerisinde muhafaza edebilir. Kendi bozulmadığı gibi içinide bozmaz Zencefil; iyi bir antioksidandır.
Tarçının lezzeti ve hoş kokusu mevcuttur. Bağışıklık sistemini destekler. Karanfilin kokusu zaten dillere destan. Sabah akşam tok karnına 1 çorba kaşığı kullanabilirsiniz. İçerisindeki yiyecek ve baharat guruplarına karşı hassasiyetiniz varsa kullanmamalısınız. 4 yaş üstü için uygun olsa da doktora danışılmalıdır.” dedi.
Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunlardır: Bitkisel çaylar, Kafeinsiz siyah çay,Ilık su, Sıcak meyve suları Buhar kullanın Mukus veya balgam üreten bir öksürük, buharla geveşeyebilir. Sıcak bir duş veya banyo yapın ve banyonun buharla dolmasını sağlayın. Belirtiler azalıncaya kadar bu buharda birkaç dakika kalın.
Daha sonra soğuması ve kurumasını önlemek için bir bardak su içiniz . Alternatif olarak, bir buhar kabı yapın. Bunu yapmak için büyük bir kaseyi sıcak suyla doldurun. Dekonjesyonu hafifletebilecek okaliptüs veya biberiye gibi otlar veya esansiyel yağları ekleyin.
Kasenin üzerine başınızı eğin ve başınıza bir havlu yerleştirin. Bu buharı hapseder. Buharları 5 dakika boyunca tenefüs edin. Buhar cilt üzerinde sıcak hissediyorsa, cilt soğuyuncaya kadar devam edin. Hatmi kökü, öksürük ve boğaz ağrıları tedavisinde uzun süredir kullanılan bir bitkidir. Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir.
Bacanak;Hatmi kökünü, kurutulmuş bir bitki veya poşet çay olarak bulabilirsiniz.
Her ikisine de sıcak su ekleyin ve sıcak sıcak için. Hatmi kökü suya ne kadar uzun süre dayanırsa, içimde o kadar müsilaj olacaktır. Mide problemleri olanlarda yan etki yaratabilir.
Bu basit ilaç, bir boğaz ağrısı ve balgamlı öksürük tedavisinde en etkili olanlardan biridir.
Tuzlu su boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır, bu da öksürme ihtiyacını azaltır.Yarım çay kaşığı tuzu eriyene kadar bir bardak ılık suya karıştırın. Gargara kullanmadan önce çözeltinin hafifçe soğumasını bekleyin. Karışımı dökmeden önce birkaç saniye boyunca boğazın arkasına oturtun. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu su ile gargara yapın.Bromelain, ananastan gelen bir enzimdir.
Meyvenin çekirdeğinde en bol miktarda bulunur. Bromelain, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca mukolitik özelliklere de sahip olabilir, bu da mukusu parçalayıp vücuttan çıkarabileceği anlamına gelir. Bazı insanlar boğazdaki mukusu azaltmak ve öksürüğü bastırmak için günlük ananas suyu içiyorlar. Ancak, belirtileri hafifletmek için meyve suyunda yeterli miktarda bromelain olmayabilir.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.