Son Dakika

NEFES İHTİYAÇ SAHİPLERİNE NEFES OLUYOR

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde kurula ve ’Ses verin nefes olalım” sloga-nıyla yola çıkan Nefes Yar-dımlaşma Derneği, siyasi ve etnik ayrım yapmaksızın yardıma ihtiyacı olan vatan-daşlara nefes olmaya devam ediyor.
NEFES Derneği 1537 kayıtlı üyeye yardım etmekte olup, bunlardan 950’si aylık geliri olmayanlar, diğerleri ise asgari geçime sahip kişi-lerden oluşmaktadır. Yardım sahibi kişiler belirlenirken gerekli kurumlardan edinilen belgelerin sonuçlarına göre hareket edilmektedir.
2019 yılında yardımlar paket halinde veriliyorken, 2020 yılı itibariyle ‘Sosyal Kart’ hazırlanarak, ihtiyaç sahiplerinin belirlenen yerel marketlerden kendi ihtiyaçlarına göre alışveriş-lerini yapmaları sağlanıyor. Bu şekilde dağıtılan Sosyal Kart sayısı 18 bin 700 ‘i bul-muştur.
Ayrıca okullarla diyalog kurularak belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kırtasiye, okul forması, bot, mont ve oyuncak yardımı yapılmaktadır. Yangında evi yanan vatandaşlarımıza çimento, demir temini gibi kısmi yardımlar sağlanmaktadır. Nefes Ramazan ayında her mahal-lede günlük 3 bin adet pide dağıtımı yapılarak rama-zanın coşkusunu ve manevi havasını halkımızla paylaş-maktadır. Ayrıca yapılan bağışlarla 358 kurban ke-serek 2 bin 200 ihtiyaç sahibi vatandaşımızın evine kurban payı ulaştırıldı.
“Alan el ile veren eli kavuşturuyoruz”
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, yaptığı açık-lamada yardıma ihtiyacı olan herkesin sadece bir form doldurarak yardımlardan yararlanabildiğini söyledi.
Başkan Sarı, derneğin kurulduğu günden beri binlerce ailenin sofrasına misafir olduğunu söyledi.
Bütün hayırsever vatandaşları derneğe destek olmaya davet eden Başkan Sarı, şunları kaydetti:
“Kısa geçmişimiz olmasına rağmen insanlar burayı çok benimsedi. Alan el ile veren eli kavuşturmak üzere biz bu dernekte gıda, eşya, kıyafet yardımı yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan gelen yardımları ihtiyaç sahiplerine hiç bir dil, din, mezhep, siyaset farkı gözetmeden ulaştırıyoruz. En hassas olduğumuz nokta budur, kesinlikle ayrım yapmıyoruz. Dernek bünyesinde çalışan ekiplerimizin tespit ettiği ihtiyaç sahiplerini, birinci ve ikinci derece olmak üzere derecelendirip yardımlarımızı ulaştırıyoruz. İhtiyaç sahiplerinin neye ihtiyacı olduğunu bilmeden yardım etmiyoruz. ” diye konuştu.
Vatandaşlar hizmetten memnun
Dernekten hizmet alan Zeynep Hanım, Nefes’den memnun olduğunu, temel gıda ihtiyaçlarını derneğin verdiği sosyal kartla karşıladığını dile getirerek,
“ Allah veren kişilerden de bu işe vesile olanlardan da razı olsun. Gönül rahatlığıyla buraya gelip ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Çalışan arkadaşlar bizimle çok ilgili her türlü derdimizle ilgileniyorlar” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.