Son Dakika

Öğrenciler TEKNOFEST İnovasyon Finaline Kaldılar

Amasya Üniversitesi Eğirim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Önder İdil’in danışmanlığında Arş. Gör. Umut Çelikoğlu, Arş. Gör. Emine Çelikoğlu ve Yüksek Lisans Öğrencisi Canfide Merve Yemiş’ten oluşan takım “Spirulina Sp. İçe-ren Fibroin Hidrojellerin Tasarlanması” başlıklı proje ile TEKNOFEST 2021 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Kategorisi Üniversite seviyesinde finale kalma başa-rısı gösterdi. Söz konusu proje diyabet yaraları, dolaşım bozukluğuna bağlı yaralar, varis ve uzun süre yatan has-talarda yatmaya bağlı (bası) yaraların tedavisinde yeni bir yaklaşım getirmesi açısından dikkat çekici bulunmuştur. Proje ile yara dokusunu iyileştirmek için oksijen üretme kabiliyeti olan ve bir siyanobakteri çeşidi olan Spirulina Sp. den oluşan bir hidrojel tabanlı yara örtüsünün yapılması amaçlandı.
Diğer yandan Yüksek Lisans Öğrencisi Canfide Merve Yemiş’in Dr. Öğr. Üyesi Önder İdil danışmanlığında hazırlamış olduğu “Spirulina Sp. İçeren Fibroin Hidrojellerin Tasarlanması” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından 2210-C Öncelikli Alanlara Yönelik Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı tarafından desteklenmeye layık görülmüştür.
Proje takımında yer alanları tebrik eden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Üniver-site takımlarımız pandemiye rağmen Teknofest 2021 yarışmalarına katılarak finallere kalmayı başardılar. Teknofest’te finale kalan projelerin akademik danışman-larını ve takım üyelerini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Final-de de başarılar diliyorum. Çalışan, üreten, üniversitemize değer kazandıran tüm öğrencilerimizi ve akademisyenleri-mizi her zaman desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı