Son Dakika

“ÖĞRENCİLERİMİZ MAĞDUR EDİLMEYECEK”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı İlimizde yüksek-öğretime başlayan öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla düzenlenen Üniversite Güvenlik ve Koordinasyon Toplantısına Başkanlık etti.
Toplantıda Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Özel İdaresi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ 73. Şube Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yetkililer yer aldı.
Amasya Üniversitesinde yüksek öğrenime başlayan ve çeşitli illerden İlimize gelen öğrencilerimizin yurt ve barınma sorunlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Valisi Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Öncelikle bu yıl Üniversite sınavında başarı göstererek Amasya Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan gençlerimizi tebrik ediyorum. Geçtiğimiz yıl Üniversitelerin uzaktan eğitime devam etmeleri sonucu bu yıl Kredi ve Yurtlar Kurumuna son iki yılda üniversiteye yerleşen genç-lerimizin yoğun bir talebi söz konusudur.
Devletimiz bu noktada hiçbir öğrencimizin mağdur olmaması için gerekli tedbirleri almaktadır.
İlimize baktığımızda ise Gümüşhacıköy’de yurt inşaatımız kısa süre içinde tamamlanacaktır.
Üniversite yönetimi de aldığı karar ile bu süre zarfında Gümüşhacıköy Meslek Yüksek Okulunda uzak-tan eğitime devam edilmesini uygun bulmuştur.
Taşova ilçemizde ise öğrencilerimizin barınmasına yönelik olarak 32 ev kiralanarak, mevcut yurt ücretleri dahilinde gençlerimizin hizmetine sunulmuştur. Suluova ve Merzifon ilçelerimizde ise öğrencilerimizin barınma sorunu bulunmamaktadır.
Sadece Amasya merkezde yurt kapasitesinin üzerinde bir başvuru mevcut olup, Aralık ayında hizmete açılacak 1000 kişi kapasiteli yurdumuzun hizmete alınmasıyla bu sorun da büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. O döneme kadar ise hiçbir öğrencimiz mağdur edilmeyecektir.
Bu dönemde başta işletmesi İl Özel İdaremiz tarafından yapılan Büyük Amasya Otel olmak üzere, Amasya Üniversitesi Misafirhanesi, Orman Bölge Mü-dürlüğü Misafirhanesi, DSİ Misafirhanesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Misafirhanesi, Amasya Öğret-menevi ve Turizm Otelcilik Meslek Lisesi Uygulama Otelinin bir bölümü kız öğrencilerimize yeni yurt binamız hizmete alınana kadar ev sahipliği yapacaktır.
Bu öğrencilerimiz yaklaşık mevcut yurt ücretleri mukabilinde bu hizmetten faydalanacaktır. Bu yerleş-tirmeler ise yine Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kontro-lünde yapılacaktır.”
Toplantıda daha sonra katılımcı kurumlar barınma ve diğer konularda yapabilecekleri katkılara ilişkin görüş ve önerilerini paylaştılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı