Gündem

ÖĞRENCİLERİN BÜYÜK BAŞARISI

Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Yavuz Bülent Yurduseven; ABD’nin Atlanta şehrinde düzenlenen Uluslararası Regeneron ISEF 2022 Yarışmasında “USA Ulusal Güvenlik Ajansı Araştırma Ödülü” kategorisinde 3.lük ve “Matematik Büyük Ödül” kategorisinde 4.lük olmak üzere 2 ödül aldı.

Society for Science & the Public adlı dernek tara-fından ve birçok başka kurumsal, akademik spon-sorlar ile birlikte, ABD’nin çeşitli şehirlerinde lise seviyesinde düzenlenen dünyanın en büyük bilim yarışması olma özelliğini taşıyan ve her yıl birçok ülkeden 1.100’ün üzerinde projeyle yaklaşık 1.800 öğrencinin katılımıyla ger-çekleşen Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik (International Science and Engineering Fair), yarışmasında Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Yavuz Bülent Yurduseven “USA Ulusal Güvenlik Ajansı Araştırma Ödülü” kategorisinde 3.lük ve “ Kırık Çubuk Probleminde Çokgen İçin Yeni Bir Yakla-şım” projesi ile “Matematik Büyük Ödül” kategorisinde 4.lük olmak üzere 2 ödül aldı.
ABD’nin Georgia eya-letinin başkenti Atlanta şehrinde düzenlenen yarı-şmaya bu yıl 63 ülkeden 1.140 projenin sahibi 1.750 öğrenci katılım sağladı.
COVID-19 salgınının etkileri sebebiyle hem sanal hem fiziki olarak düzenle-nen yarışma kapsamında yapılan jüri değerlendir-meleri sonucunda çeşitli ulusal ve uluslararası kurum/kuruluşlar tarafın-dan verilen özel ödüller ve Regeneron İSEF büyük ödülleri sahiplerini buldu.
Bu yarışmaya katılan projeler, TÜBİTAK tarafın-dan 53 yıldır düzenlenen 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlen-dirme, bölge değerlendirmesi, final değerlendirmesi ve uluslararası proje yarışmalarına katılacakların belirlenmesi olmak üzere 4 aşamadan geçerek belirlendi.
Bu yıl Uluslararası Regeneron İSEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasına katılmak üzere ülkemizi temsilen seçilen 13 projenin sahibi 16 öğrenci arasından 3 projenin sahibi 4 öğrenci özel ödül, 4 projenin sahibi 6 öğrenci ise Regeneron İSEF büyük ödülü kazandı.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kuru-mu da (TÜBİTAK) kendi web sayfasından “Büyük ödül kazanan öğrencilerden 3 projenin sahibi 4 öğrencimiz aynı zamanda özel ödül de kazanmıştır. Öğrencilerimiz ve aldıkları ödüller aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Yarışmaya katılan ve Türkiye’yi uluslararası arenada başarı ile temsil eden tüm öğrencilerimiz bizleri gruplandır-mıştır.
Öğrencilerimizi her zaman bütün imkânlarımızla destekleyeceğini ifade ediyor ve öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyoruz.” açıklamasında bulundu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı