Son Dakika

ÖNCELİK, SADECE YAYA GEÇİTLERİNDE

Vali Mustafa MASATLI ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ Projesinin Tanıtımını Yaptı

Amasya Valisi Mustafa Masatlı İçişleri Bakanlığının ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgi-mizdir’ sloganıyla hayata geçirdiği projenin tanıtımını yaptı.
75. Yıl İstanbul Menkul Kıy-metler Borsası Bayezıt İlkoku-lu önünde gerçekleştirildi.
“Sayın Cumhurbaşkanı-mızın talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın koordinas-yonuyla son yıllarda, trafikte can ve mal güvenliğinin sağ-lanması maksadıyla birçok proje hayata geçirilmiş ve bu alanda önemli ölçüde başarı-lar elde edilerek, yaşanan kazalarda, can ve mal kayıp-larında önemli ölçüde düşüş-ler yaşanmıştır.
İçişleri Bakanlığı trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi.
Artık ışıksız yaya geçit-lerinde kırmızı çizgiler yer aldı.Yaya geçitlerindeki çizgi-lerin kırmızıya boyanması ile yaya önceliğine bir kez daha dikkat çekildi.
Bu kapsamda Amasya 75. Yıl İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Bayezıt İlkokulun’da yapılan programda okul önündeki yaya geçidindeki orta şeritler sembolik olarak kırmızıya boyandı. Böylece sürücülere ”Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” mesajı verildi.
İlkokul öğrencileri küçük bir oyun sergileyerek, yaşlı, çocuk gibi kılıklara girdi ve yaya geçidinden geçti.Daha sonra Yavuz Selim Meydanın önünde bulunan yaya geçidinin orta kısımları kırmızıya boyandı.
Amasya Valisi Mustafa Masatlı Programda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “2019 yılında Cumhurbaşkanlığımızın talimatı ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonun-da öncelik hayatın, öncelik yayanın sloganıyla Türkiye’de trafikle ilgili pek çok tedbir ve yöntemler uygulandı. Tabi bunun zaman içerisinde bizler çok olumlu sonuçlarını gördük. Başta insanlarımızın can kaybının azaltılması ile birlikte mal kaybında da özellikle araç-ların hasarı noktasında da önemli kazançlar elde edildi.
Tabi sonuçlar böyle olunca içişleri bakanlığımız tekrar 2020 yılında ve bu uygulamalara devam etmesi yönünde bizlere talimatları oldu. 2020 yılında da devam ettirdik.
Şimdi 2021 yılında da trafik bizim kırmızı çizgimiz sloganıyla yeni bir anlayışla trafikte güvenliği sağlama noktasında bir takım önlem ve tedbirleri başlatmış durumdayız.
Tabi buradaki bizim en büyük amacımız insan kaybını özellikle insanımızın sakat kal-masını, mal kaybını en aza indirmektir.
Burada başta yayalarımız olmak üzere onların her zaman dikkatli olmalarını istiyoruz ama esas tabi sürücülerimizle ilgili kurallara uyulması en büyük temennimiz ve dileğimdir.
Hepimiz toplum içerisinde kurallara harfiyen uyarsak, birbirimize saygı gösterirsek, başta yayaya saygı göstermek olmak üzere sanıyorum bu kayıplarımızı da en aza indirmiş oluruz. Bundan sonra da tüm sürücülerimizi ‘Yaya Önceliği’ konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyor, trafikte kazaların yaşanmadığı, insanların yaşamlarını kaybetme-dikleri bir Türkiye diliyorum.”ifadelerine yer verdi
Programda ayrıca Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Amasya Sabuncuoğlu şerefeddin İl Müdürü Öner Nergiz, Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Coşkun ve öğrenciler yer aldı.
(Haber:Gökhan YİĞİT)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı