Valilik

ÖNEMLİ OLAN GÖNÜL GÖZÜNÜN GÖRMESİDİR

Amasya Valisi Mustafa Masatlı ile Esra Masatlı Hanımefendi ‘Dünya Beyaz Baston Güven Günü’ münase-betiyle düzenlenen programa katıldı. Engelsiz Yaşam Merkezinde düzenlenen programa ayrıca Amasya Bele-diye Başkan Yardımcısı Celil İnce, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Eraslan, protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri ve engelli vatandaşlarımız katıldı.
Programda konuşan Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demir-yarar bir konuşma yaparak, derneklerinin faaliyetleri ve Dünya Beyaz Baston Güven Günü kapsamında yapacakları etkinlikler hakkında bilgi verdi.
Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “Öncelikle Dünya Beyaz Baston Gününüzü kutluyorum. Bartın’da meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 41 madenci Şehidimizi rahmetle anıyor, kıymetli ailelerine ve Aziz Milletimize başsağlığı diliyorum.
Bazen insanlar bakar, ama göremez. İnsanların sadece gören gözünün değil de, gönül gözünün görmesi de son derece önemlidir.
Toplumumuzda yaşayan herkesin aynı özelliklere sahip olması, insan tabiatına aykırıdır. Yüce Mevlamız hepimize farklı fiziki ve ruhsal özellikler vermiştir. Engelli kardeşlerimiz de bence Allah’ımızın özel olarak yarattığı bireylerdir.
Sizlerin bazen doğuştan, bazen de çeşitli rahatsızlıklar ve kazalardan sonra görme yetinizi kaybetmenize rağmen, hayata sımsıkı sarıldığınızı, sosyal ha-yattan kopmadığınızı memnuniyetle gözlemliyoruz.
Sizlerin bu gayretine ek olarak, Devletimiz de engelli vatandaşlarımızın tamamını kapsayan, yasal düzenlemeler, fiziksel mekânlar ve sosyal haklar başta olmak üzere, toplumda yaşamlarınızı kolaylaştırıcı ne varsa hayata geçirmektedir.
Özellikle Sayın Cumhu-rbaşkanımız liderliğindeki hükümetlerimiz döneminde bu konuya ayrı bir önem verilmiştir. Günümüzde artık Devletimiz tarafından engelli bireylerimizin ihtiyaçları, maaş ve bakım hiz-metleri yürütülmekte ve diğer alanlarla ilgili gerekli ihtiyaçlar karşılanmaktadır.
Bizler Devletin temsilcisi olarak, engelli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Herkes bir engelli adayıdır. Bunu hiçbir zaman unutmamalı ve engelli bireylere bu bilinçle yaklaşmalıyız.
Sizlerin hayatını kolaylaştırmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.
Toplumumuzda yaşayan herkes engelli kardeşlerimize, gerekli ilgi, alaka, sevgi ve say-gıyı daima göstermeli ve bu anla-yışı genç nesillere de öğretmeliyiz.
Bir kez daha Dünya Beyaz Baston gününüzü kutluyor, bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ederek, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.”
Konuşmaların ardından şiirler okunarak, görme engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta yaşadığı zorlukları anlatan tiyatral gösteriler sahnelendi. Programda ayrıca görme engelli bireylerimize Beyaz Baston dağıtımı gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.