Son Dakika

ONLİNE SATRANÇ TURNUVASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

ONLİNE SATRANÇ TURNUVASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün organizesinde düzenlenen online satranç turnuvasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
Amasya Belediyesi tarafından ”Evde Kal Satrançsız Kalma” ödüllü Satranç Turnuvası’nda dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi. 224 kişinin yarıştığı turnuvada 14 yaş altı 3 ve 10 yaş altı 4 kişi dereceye girerek ödüllerini aldı.
Düzenlenen online satranç turnuvasında Ödül töreninde konuşma yapan Amasya Belediyesi Başkan Vekili Celil İnce; ”Evde Kal Türkiye Evde Kal Amasya ‘sloganıyla Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Sarı’nın başlatmış olduğu ve Kültür Müdürümüz Oğuzhan Zobu’nun güzel bir organizasyonla güzel şeyler yaptığını görüyoruz. Ben dereceye giren ve giremeyen tüm öğrencileri tebrik ediyorum. Onların başarısı sonuçta zeka oyunu bu, ileriki yıllarda çok güzel üniversitelerde olmasını temenni ediyorum. Ülkemize ekonomi ve birçok alanda katkı sunacaklarına inanıyorum. dua ediyorum “Gerçekten evde kal Türkiye, evde kal Amasya sloganıyla başkanımızın başlatmış olduğu satranç oyunu ve Kültür Müdürlüğümüzün güzel bir organizasyonu sonucunda güzel şeyler yapmışlar gerçekten. Ben dereceye giren ve giremeyen tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum”dedi
Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Oğuzhan Zobu ise; “Pandeminin olağanüstü şart-larında altında organizasyonlar yap-maya çalışıyoruz. Çocuklar evde kal-dılar aileleri evde sıkıldılar. Okula gittikleri dönemlerde sosyal hayata katılımları kolay oluyordu. Ancak pan-deminin bu kadar zor ve kısıtlı şartları altında çocuklarımız uzun süreli sosyalleşmekte, hayata katılmakta, akranları ile bir araya gelmekte zor-luk yaşıyorlar. Aslında hepimiz aynı durumu yaşıyoruz.
Sokağa çıkma kısıtlaması ile bir-likte benzer durumları yaşıyoruz. Alışık olduğumuz tiyatrolara katılmıyoruz, spor müsa-bakalarını istediğimiz coşkuyla, heyecanla yapılamıyor. Çocuklarımız okula devam ede-miyorlar, salonlarımız bomboş, çocuklarımız müsabakalarından alışık oldukları hayatlarından uzak kaldılar. Çocuk parkları boş, çocuk seslerini özledik. Okul koridorlarındaki çocuk cıvıltılarını, salonlardaki insan seslerini özledik. Zorlu bir süreç evde kalmaya galiba alışıyoruz sosyal mesafe maske ve hijyen gibi temel kurallara uymak suretiyle devletin sağladığı kısıtlamada uygulanan yaşam . Devletimizin belirlediği tedbirlere uymalıyız.
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamanın olduğu süreçte 2 gün evde geçirme fırsatı bulduk. Başkanımız Mehmet Sarı’da bizlere müsade ettiler.
Millî Eğitim Bakanlığı som yıllarda satranç üzerine çok önemli yatırımlar yaptı, artık okullarımızda özellikle İlköğretim okullarımızın hepsinde satranç sınıflarımız var, seçmeli ders olarak satranç seçilebiliyor. Bana göre bu pandemi şartında çevrimiçi olarak çocuklarımızın ı arkadaşları ile bir araya geldiği alan satranç. Çocuklarımız çok daha rahat müsabakalara katılabiliyorlar. Biz Amasya Belediyesi olarak bu dönemde bütün organizasyonlarınızı iptal etmek zorunda kaldık. Belediye Başkanımız Mehmet Sarı belediyenin kültür ve sanat alından çok daha yoğun çaba göstermesini, konserleriyle, programlarıyla dolu dolu Amasya’yı kültür ve sanat şehir yapacak organizasyonlar gerçekleştirmeyi arzu ediyorlardı.
Ancak pandeminin yarattığı olumsuz koşullar altında bunları yapmaya çalışıyoruz. İşte satranç tüm bu olumsuz koşullar altında çevrimiçi olarak yapabileceğimiz en azından evde kalan çocuklarımıza destek sağlayacağımız bir alandı. İnşallah çocuklarımıza katkı sağlayabilmişizdir. 250 çocuğumuzun katılmasını önemsiyoruz. Çünkü 250 gerçekten Amasya’da gerçekten iyi bir rakam. İnşallah ikinci defa yaptığımızda çok sayıda çocuğumuzun katıldığını görürüz. Sayın Belediye Başkanımız İstanbul’da olması gerektiğinden aramızda değiller. çocukların bütün ailelerine selamlarını ve tebrik mesajlarını iletti.
Belediye Başkanımız Mehmet Sarı para ödüllerinin miktarında değişiklik yapılmasını istediler. Birinciye bin 500TL, ikinciye bin TL, üçüncüye ise 750 TL olarak, kendi ceplerinden vererek ödül miktarımızı değiştirdiler. İnşallah kazandığınız ödülleri kişisel gelişimlerine yatırabilirsiniz. Dereceye giren evlatlarımız tebrik ediyor. İnşallah daha çok başarılı olursunuz. Ailelerini de tebrik ediyorum, çocuklarımız için akademik satranç gibi bir alanda destekliyorlar ve onların yanındalar. İnşallah daha sağlıklı, pandemin tüm dünyada bittiği, sinema, tiyatro gibi birçok organizasyonda bir arada oluruz. Herkese çok teşekkür ederim ve ayrı ayrı tebrik ediyorum”dedi.
Yarışma koordinatörü Mesut Çetinoğlu törende yaptığı konuşmasında; “20 Aralık Pazar günü satranç turnuvamızı çevrimiçi olarak düzenledik. Turnuvamıza 14 yaş altı kategorisinde 124 sporcu,10 yaş altı kategorisinde ise 104 sporcu yarışmaya müracaat etti.
Yarışma öncesinden katılımcıların Amasya’da ikamet edip etmediğini araştırdık ve takıma kabul ettik. 20 Aralıkta yarışmamızı gerçekleştirdik. Turnuvanın şeffaf olması açısından da yarışmacılardan Aralıkta da bu yarışmayı kabul ettirdik video istedik. Daha öncede 4 tane hazırlık turnuvası düzenledik. 3 tane satranç eğitim koçumuz yer aldı.
Sizlere kısaca satrancın tarihçesi nden bahsetmek istiyorum satranç zamanımızdan 4 bin yıl öncesine mısır’dan çıktığı sayılmaktadır daha sonra Hindistan’a geçildi islam ülkelerine islam ülkesinde de İran ve Avrupa’ya yayılmıştır.
Kanun Sultan Süleyman,Mevlana,Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa kemal Atatürk satranç oynadığı görülmektedir.
Amasya’da bu yönde spora ilginin yoğun olduğunu gördük. Sayın Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Dereceye giren sporcularımızı kutluyorum ”sözlerine yer verdi.
Konuşmaların ardından Başkan Vekili İnce ve beraberindekiler dereceye giren sporculara kupa ve para ödüllerini takdim ettiler. Yarışmada Birinciye bin 500, ikinciye bin ve üçüncüye 750 TL para ödülü verildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.