Son Dakika

Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı’na Çevrimiçi Video Konferans Yöntemiyle Katıldık

Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı’na Çevrimiçi Video Konferans Yöntemiyle Katıldık

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı’na Çevrimiçi Video Konferans Yöntemiyle Katıldı.
Orman Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda çevrim içi gerçekleştirilen Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Çalıştayında Genel Müdürümüz Bekir Karacabey tarafından yapılan açılış konuşmasında;
Merkez ve taşra teşkilatımızda görev yapmakta olan her kademe ve her pozisyonda görev yapan arkadaşlarımızla ; Her mevsim ve her koşulda mesai mefhumu gözetmeksizin orman varlığımız artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 22.9 milyon Ha orman varlığımızın 12.5 Milyon Ha. Yangına çok hassas bölgelerde yer almaktadır.
2020 yılında tüm tedbirlerimize rağmen 3 bin 349 orman yangınıyla meydana gelmiş Allaha şükürler olsun ki bu yangınlara karşı ekiplerimizle cansiparane mücadeleler verilerek bu yangınla çok büyük zayiatlar oluşturmadan kontrol altına alınmıştır. Bu uğurda Teşkilatımız bugüne kadar 117 vatan evladını şehit vermiştir, Bu vesileyle şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.
2020 yılında çıkan bir yangına müdahale etmek için hareket eden bir ekibimiz, yangından yangına koşarak ülkemizin farklı noktalarında çıkan bir çok orman yangınının söndürülmesinde görev almış,23 gün sonra ancak evlerine dönebilmiştir. Alev avcılarımız olası orman yangını durumlarında ülkenin her köşesinin görev alanının içerisinde olduğunun bilincinde hareket etmekte ve kendilerine ihtiyaç duyulması halinde yangın bölgesine adeta kuş olup uçarak gitmedirler. Bu vesileyle tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum.
Bu konudaki hareket kabiliyetimizle dünyanın en iyileri arasındayız.
Bizlere her zaman destek olan başta cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanımıza, Milletvekillerimize ve milletimize teşekkür ediyoruz. Çalıştayımızın teşkilatımıza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. dedi.
Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli tarafından yapılan konuşmada”
“Ormancılık faaliyetlerinde gurur veren çok büyük çalışmalara imza attık. Son 18 yılda, önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın bir buçuk katını yaptık ve 5,4 milyon hektar alanda 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Ormanlık alanda net kazanç bakımından ülkemizin yıllık ortalama 114.000 ha ormanlık alan artımı ile Avrupa’da 1. dünyada 6. sıradayız.
2023 sonuna kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturacağız. Türk ormancısının fedakar ve cansiperane mücadele ruhu, vatan toprağını koruma anlayışıyla; Akdeniz iklim kuşağındaki diğer ülkelere göre, orman yangınlarıyla mücadelede son derece başarılıyız. Bu uğurda kaybettiğimiz 117 vatan evladını, şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
2020 yılında, 3 bin 349 orman yangını meydana gelmiş, 2 bin 990 kırsal alan yangını ekiplerimizce söndürülmüş, vatandaşlarımızın can ve mal kayıplarının önüne geçilmiştir.
Elbette biz teşkilat olarak bütün tedbirleri alıyor, teknolojik bütün imkânları seferber ediyoruz.
Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı’mızın verimli geçmesini diliyor, ülkemiz adına faydalı karar ve yaklaşımların ortaya konulabilmesini temenni ediyorum.” Dedi.
Antalya Milletvekilimiz İbrahim Aydın; “Yüreğimizde ülke ve orman sevdası büyütüyoruz. Orman Teşkilatımızın bir çok kademesinde yıllarca hizmet vermiş bir kardeşiniz olarak Orman teşkilatımızn yürüttüğü başarılı çalışmaları görüyor ,takdir ediyor, daha başarılı çalışmalar ortaya koymak için bende desteklerimi sürdürmeye devam edeceğim. Çalıştayın ülkemiz için hayırlı ve faydalı olmasını diliyorum.” dedi. Çalıştaya; Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Akademisyenler, Teşkilatımıza yıllarca hizmet veren meslek önderleri, Daire Başkanlarımız 28 Orman Bölge Müdürlüğünden Bölge Müdürleri ve paydaşlar katıldılar.
Toplantıya; Amasya Orman Bölge Müdürlüğü olarak Bölge Müdürü Halil Oflu Başkanlığında Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Demirbağ, OYM Şube Müdürümüz Engin Keleş ile katılım sağladık. Çalıştay; 24-25 Aralık 2020 tarihleri arasında 4 Çevrimiçi salonda 1.Orman Yangınlarını Önleme Çalışma Grubu 2. Orman Yangınlarıyla Mücadele Çalışma Grubu 3. Orman Yangını Sonrası İşlemler Çalışma Grubu 4. Orman Yangınları Konusunda Teknolojik Gelişmeler Grubu Gruplar farklı salonlarda belirtilen konularda çalışmalarını sürdürecekler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı