GÜNCEL HABER

OSMAN EKEN;“2019 yılından bu yana hizmet vermekte olan firmamız gelişme hızını % 60 kadar arttırmıştır

OSMAN EKEN;“2019 yılından bu yana hizmet vermekte olan firmamız gelişme hızını % 60 kadar arttırmıştır

2019 yılı içerisinde Amasya Küçük Sanayi sitesinde faaliyet göstermeye başlayan, Amasya Elçin Tekstil her geçen gün büyümeye ve devam ediyor.
2020 yılını 230 çalışanı ile tamamlayan Elçin Tekstil 2021 yılı içerisinde çalışan sayısı ve büyüme hızını %60 büyütmeyi hedefliyor.
12 Ekim 2019’da açılışı gerçekleştirilen Amasya Elçin Tekstil İmalat İthalat San.Tic.Ltd.Şti sahibi Osman EKEN: “Bizim Amasya’da yaşanacak bir hikayemiz var diyerek yola çıktık benim ve ekip arkadaşlarımın hedefi 7 yıl sonra 2000 kişiye istihdam sağlayan bir işletme olabilmek.”dedi.
Amasya ve Türkiye’ye hizmeti kendilerine borç bildiklerini ifade eden Osman EKEN, gazetemize yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “2019 yılından bu yana hizmet vermekte olan firmamız gelişme hızını % 60 kadar arttırmıştır. Yaşadığımız pandemi süreci boyunca kurumsal firmalara lojistik destek bazında aksama yaşamayan firmamız aynı zamanda 2019 yılının pandemi süreci boyunca maske üretimine de devam etti.
Bu süreç pek çok sektörü derinden etkiledi. Buna rağmen biz üretmeye ve ihraç etmeye devam ediyoruz. Bireysel olarak, aile olarak, şehir olarak, şirketler olarak ve ayrıca dünyanın bir sıkıntısı var.
Bu yaşananlardan sonra birilerinin çıkıp her şey güllük gülistanlık her şey çok güzel demesi çok zor. Tüm dünyanın savaştığı bir salgınla karşı karşıyayız elbette bazı hususlarda sıkıntı yaşıyoruz. Örneğin biz Mart, Nisan, Mayıs aylarında kısa çalışma ödeneğine başvurduk ve bir, bir buçuk ay gibi bir süre ful kapasite çalışamadık. Buna rağmen mücadelemize devam ettik. Pandemi sürecinin etkisi ile İspanya kapandı.
Biz dünyanın önde gelen markaları ile işbirliği içerisindeyiz. Çalıştığımız ve ismini gururla verebileceğim yerli markamız Lc Waikiki ise mağazalarını toplu kapatınca satış yapamadı ve stokları doldu. Onlarda üretimlerini yavaşlattılar ve durdurdular. İhracat ve iç piyasa durunca mecburen bizde durmak zorunda kaldık.
Ama şimdi aşının bulunmasıyla bir umut oldu. Firmalarımız yeniden üretim için hızlandı ve bundan faydalanan firmalar arasında ilk sıradayız. Karadeniz Bölgesindeki en çok tercih edilen ve en büyük kapasiteye sahip firmalardan biri olarak çalışmış olduğumuz firmalar tarafından kapasiteyle ilgili her gün sorgulanıyoruz. Şu an çalıştığımız firmaların taleplerini karşılamak için ek yatırımlar ve ilave personel alma çalışmaları yapıyoruz.
Cumartesi günleri dahil çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz. Şu anda Karadeniz bölgesinde üç firma da olan bir yeni bir makina yatırımı ile gücümüze güç kattık.
Aldığımız otomatik kesim makinası bize ayrı bir prestij kazandırdı. Şuan bu makine ile birlikte hem pazarımızı hem kalitemizi güçlendirdik.
Bu arada şunu da söylemek isterim ki bizimle ile ilgili endişesi olan arkadaşlara sevenlerimize üzülmemelerini, kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum ama sıkıntıda olduğumuzu düşünüp söyleyenlerinde firmamızı ziyarete ve muhabbete davet ediyorum.
Biz Amasya’ya memleketimize hizmet etme, istihdam sağlamaya ve Amasyamıza faydalı olmaya geldik. Biz her kesimle görüşüyoruz.
Bizim tarafımız yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliğine nefer olmak için geldik. Sağ olsun Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı başkanımız buraya gelişimizde öncü oldu ve bize çok ciddi destekleri oldu. Amasya’mızdaki siyasi partilerin il başkanları ve milletvekillerimizde ziyaretlerimize geldiler.
Onlara da çok teşekkür ediyoruz. Yani gelen gelmeyen herhangi bir siyasi ayrım yapmayan herkes bizimle ilgili iyi düşündüğünü ve Amasyamız için bu firmanın burada gelişmesi açısından ne gerekiyorsa yapacaklarından, bu işi yapacağımıza olan inancımız kadar eminiz. Buranın yok olmasının kimseye bir faydası yok. Firmamızda şu an 250 kişiye yakın insan ekmeğini kazanıyor ve ayrıca 50 kişi daha alacağız daha sonrasında da 300 kişi olup yeni bantlar kurup işimize devam edeceğiz. Şuan hala iş başvurularımız devam ediyor. Bizim çalışma şeklimiz performansa dayalı olup, performansı yetersiz olan arkadaşlarımızla maalesef veda etmek zorunda kalıyoruz.
Biz işini seven işine saygısı olan bizi kalkındırmak için ve bize bir şeyler katmak için mücadelesi olan herkesle dini, dili, rengi, siyasi görüşü fark etmeksizin çalışıyoruz ve çalışacağız. Biz yüzde 98 işkur elemanını sigortalı yapma oranı ile çalışıyoruz.
İstihdam bu olsa gerek. Amasya’da değil Türkiye’de böyle bir oran olduğunu düşünmüyorum. Bizim devletimizden Allah razı olsun, bize bir imkân sunmuş işkur desteği.
Biz işkur desteğinden işçiyi yetiştir ve sonra devam et mantığı ile faydalanıyoruz.
Biz bu güne kadar o niyetle geldik. Tabikide beklentilerimizde var büyüklerimizden. Bölgesel kalkınma teşviklerindeki eksiklikler ve özellikle 6 bölge imkanlarının Amasyamızda iş yapmanın önünde büyük engel ve rakip olduğunu düşünüyorum.
Konuyu da değerli büyüklerimize her fırsatta iletmeye çalışıyorum. Amasyamızın en büyük sorununun da bulunduğu teşvik sınıfının yetersizliği olduğunu bu vesile ile de belirtmek isterim. Biz böyle sıkıntılı bir dönemde dahi milyonlarca liralık yatırım yaptık.
Ve firmamız bu küresel sıkıntıda yeni yepyeni olmasına rağmen ayakta, çalışıyor , iş yapıyor ve hala eleman alıyor istihdama katkı sağlıyor.
Şu anda da söylentilere rağmen personel alıyoruz ve elemanlarımızın bir gün dahi haklarını geciktirmek. Ayrıca her sıkıntılarında da yanlarında olmaya devam ediyoruz.
Biz kul hakkının anlamını bilerek ve işletmemizide yaşatmak için gerekenleri yaparsak faaliyetimizi yürüteceğiz.
Bizler burada güçlü olmak için, insanların kendini güvende hissetmeleri için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Benim işim ticaret yapmak, istihdam yapmak ve bu memlekete hizmet etmek. Biz şu anda ayaktayız geleceğe umutla bakıyoruz.
2021 yılından beklentilerimizi de değerlendirecek olursak 2021 yılının çok güzel bir yıl olacağına inanıyorum ve Corona virüste aşının bulunmasıyla birlikte insanların aşıya güvenip aşı olması ile birlikte, inşallah tedbirlere de uyarak herşeyin bir sonu olduğu gibi bu belanında üstesinden geleceğimizi ve aydınlık günlerin yakın olduğunu düşünüyorum.
2021 yılının Korona Virüsten biran evvel bitmesini ve Amasya’mıza sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum’

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı