Son Dakika

Ramazan ayına berat etmiş olarak girebilmeyi niyaz ediyorum”

Ramazan ayına berat etmiş olarak girebilmeyi niyaz ediyorum”

Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Müftü Ayvaz mesajında şunları kaydetti: “Dinî geleneğimizde af, merhamet ve mağfiret vesilesi olarak kabul edilen mübarek Berat gecesini, Cenâb-ı Hakk’ın lütuf ve inayetiyle, hep birlikte idrak edeceğiz inşallah.
Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedil-menin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilmek şuurunu da kazandırır.
Beratın ilk şartı, kimlerden ve nelerden uzak duracağımızı; kimlere ve nelere yakın olacağımızı bilmektir. Bu itibarla Berat, ruhu-muza ağır gelen her türlü keder ve sıkıntıdan, insanı inciten hata ve günahtan, insana yakış-mayan söz, tutum ve davranıştan “berat etmek” için eşsiz bir fırsattır.
Kulluk yolculuğumuzdaki değişim ve dönüşümün en önemli işaretini resmeden berat, kişinin doğuştan günahlardan beri olduğunu bize haber veren önemli bir müjdedir.
Berat, nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan Ramazan ayına bizi hazırlayan; diri bir zihin ve berrak bir gönülle aşama aşama kemale ulaştıran Rabbimizle, taat ve itaat zemi-ninde buluşturan bir yakınlaşmadır. Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bü-tün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir” müjdesinin farkına vararak, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum…” şeklindeki yönelişi ile özüne dönmeli, ümitlerini canlan-dırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta aziz milletimiz olmak üzere, tüm İslâm âleminin Berat Gecesi’ni tebrik ediyorum.
Bu mübarek gece vesilesiyle, milletimizin her türlü dert ve sıkıntıdan beri olmasını dili-yor; Ramazan ayına, günah yüklerimizden arınmış gönüllerle, berat etmiş olarak girebil-meyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” Diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı