Son Dakika

Rektör Elmacı Anadolu Üniversiteleri Birliği’nin Birinci İstişari Toplantısına Katıldı

Rektör Elmacı Anadolu Üniversiteleri Birliği'nin Birinci İstişari Toplantısına Katıldı

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı Sivas Bilim ve Teknoloji Üni-versitesi ev sahipliğinde düzenlenen Anadolu Üniversiteleri Birliği’nin birinci istişari top-lantısına katıldı.
9 üniversite rektörünün katılımıyla 25 Mayıs 2021 Salı günü Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda Anadolu Üniversiteleri Birliği Ku-rulmasına ilişkin üniversiteler arasında fikir birliğine varıldı.
Anadolu Üniversiteleri Birliği’nin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve proje, top-lumsal hizmet, bölgesel sosyo-ekonomik kalkınma, üniversite-sanayi işbirliği gibi diğer alanlarda ortak çalışmalar yapmak üzere faaliyetler gerçekleştireceği belirtildi.
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın da çevrimiçi olarak iştirak ettiği toplantıya; Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Kılıç, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bün-yamin Şahin, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ katıldı.
Toplantıya ev sahipliği yapan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul açılış konuşmasında; “Üniversitelerin illerinde ve bölgelerinde daha aktif şe-kilde ön açacak çalışmalar yapabilmesi ve problemlerin birlikte çözümü konusunda tec-rübe paylaşımı içinde hareket etmesi bakımından böyle bir birlik kırmayı uygun gördük. Daha iyi yönetim ve eğitim sistemleri oluşturulması, ortak altyapı kullanımı ve kurulumu, sorunlara ortak çözümler üretmeyi hedeflediğimiz bu Birliğin oluşumuna katılan bütün rektör hocalarımız da bu çalışmaya olumlu baktılar ve destek verdiler. Pandemi öncesinde ön görüşmelerimizi başlatmış ve fikir birliğine varmıştık. Ama pandemi sebebiyle bir türlü bir araya gelemedik. Bugün de böyle bir program organize ederek fikir alışverişinde bulun-mak için ilk adımı attık. Aramıza katıldığınız, şeref verdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.
Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı Konuşmasında; “Amasya Üniversitesi Rektörü olarak toplantıya katılmaktan büyük bir mutluluk duydum. Böyle bir toplantının düzenlenmesi ve birlik beraberlik oluşturulması açısından memnuniyet verici. Anadolu’da eğitim öğretim faaliyetleri sürdüren üniversitelerimizin bir araya gelerek bilim, araştırma-geliştirme, böl-gesel kalkınma ve üniversite-sanayi işbirliği özelinde yeni bir birliktelik oluşturması için bizlerde elimizden gelen çabayı göstermeye çalışacağız. Hayata geçirilecek olan bu yeni birlikteliğin başta Amasya’mıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Daha sonra; Toplantıya katılan tüm üniversite rektörleri sırasıyla söz alarak Anadolu Üniversiteleri Birliği hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler.
Rektörlerin konuşmalarının ardından bir değerlendirme yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç; “Uzun bir yolu birlikte yürüyoruz. Hepimizin varlık sebebi hiç şüphe yok ki öğrencilerimizdir.
Öğrencilerimizin daha iyi eğitim hizmeti almaları noktasında tüm üniversitelerimiz aynı amaca hizmet etmek durumundadır. 9 üniversitemizin imkanlarını ortak kullanmak ve tec-rübe paylaşımında bulunmak amacıyla Anadolu Üniversiteleri Birliği çatısı altında bir ara-ya gelmeleri memnuniyet vericidir.
Toplantının birlik üyesi üniversitelerimiz açısından hayırlı sonuçlar doğurmasını te-menni ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.
Birlik üyesi üniversitelerden oluşturulacak çalışma grupları, en kısa zamanda birlikte çalışma ve birlikte başarma zeminini oluşturmak için bir araya gelecekler.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.