Son Dakika

Sağlık Açısından Faydası Çok

Kuşburnu Hasadı Başladı

Amasya İlimizde cumartesi ve pazar günleri kurulan halk pazarında satışa sunulan kuşburnu, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.
Türkiyede görülen koronavirüs vakaları sonrası vatandaşlar virüsten korunmak için doğal ürünlere yöneliyor.içerdiği C vitamini nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve bi çok sağlık açısından’da vücut direcini artıran kuşburnuya ilgi pek çok var.
Ev hanımı Rabia Hanım vatandaşlara tavsiyede bulundu. Evde herşeyimiz var,biz kendimiz makarnamızı,kuşburnumuzu yapıyoruz. Virüse gribe karşı kuşburnu tüketiyoruz.kuşburnu çayını kaynatıp içmelerini de tavsiye ederim.limon,elma koyarak tüketmekte fayda var. Genel olarak kuşburnu köylerde yaygındır. Kuşburnu kış ayların genel olan iltihap ve boğaz arısına da bire birdir toplaması biraz zahmetli toplamasında yapımına kadar birçok aşamadan geçerek daha çok marmelat yapımında kullanılıyor.
Rabia hanım toplaması çok zor oluyor tek tek elle toplanıyor, dikenlerini elimize batıyor,eldivenle toplamak daha tedbirli oluyor daha çok kışın tüketiyoruz çok sağlıklı ve şifa kayanağı çocuklarım ve eşim çok sevdiği için marmeladını yapıyorum” dedi.
yapılışıda zor olan ve büyük emek harcanan kuşburnu marmeladı’da bi çok aşamadan geçmektedir.
Toplanan kuşburnuların uç kısımları kesildikten sonra büyük bir kazanda haşlanmaya bırakılıyor. haşlanan kuşburnular ince süzgeçten geçirilerek tahta kaşıkla eziliyor ezilen kuşburnuya şeker ilave ediliyor odun ateşinde yaklaşık 30 dakika kaynatılan kuşburnu marmeladı kaynatıldıktan sonra soğutulan kuşburnu marmeledı kavonozlara koyularak hazır hale getiriliyor”ifadesiyle konuştu.

Bir dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından öne çıkartılan kuşburnu, bu yıl satıcıların yüzünü güldürecek.
Kış mevsiminde marmelat olarak kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı olan kuşburnu, bugünlerde ilimizde kurulan halk pazarlarınfan yerini aldı.
Köylerden toplanılan kuşburnunun, geçtiğimiz haftalardan itibaren satışa sunulduğunu belirten pazar esnafı, halkın kuşburnuna gösterdiği ilgiden memnun olduklarını söyledi.
KUŞBURNUNUN FAYDALARIDA SAYMAKLA BİTMİYOR!
Kuşburnu, oldukça şifalı olan bir bitkidir. Genellikle çay olarak hazırlanarak tüketilir. Bitkinin içinde tüylü olan çok sayıda tohum bulunur. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Özellikle içerdiği C vitamini çoğu meyveyle kıyaslandığında oldukça fazladır.
Kuşburnu meyveleri taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilir. Arzu edilirse çayı demlenir, marmelat yapılabilir. İçeriğinde bulunan zengin C vitamini dışında, A, B1, B2, E ve K vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, mangan, sodyum, bakır ve çinko gibi değerli mineraller bulunur. oldukça yararlı etkileri olan kuşburnu, yaban gülü, it burnu, gül elması gibi isimlerle de bilinir. Kuşburnu bitkisinin yararlı etkileri nelerdir.? Kuşburnu hakkında yapılmış olan bilimsel araştırmalar bitkinin güçlü bir antioksidan olduğunu tespit etmiştir. Bu nedenle herkes için tavsiye edilen şifalı bir bitkidir. Üstelik lezzeti de oldukça hoştur. Özellikle çayı sıcak ve soğuk olarak tüketilebilir.
Vücutta olan iltihaplı hastalıklarda yararlı etkileri vardır.
Romatizma ağrıların giderilmesinde, dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesinin tedavisinde tüketilebilir. Hastalarda eklem ağrılarını dindirir. Kuşburnu çekirdeğindeki ve kabuğundaki bir maddeyle vücuttaki iltihabi reaksiyonları engeller. İçeriğindeki ağrı kesici ve iltihap giderici maddelerin suyun içinde çözünmemesi nedeniyle, hazırlanacak kuşburnu çayının eklem romatizmasında oluşan ağrılarda ve iltihapta bir etkisi olmaz. Bu nedenle bitkinin yararlı etkisi için, kuşburnu taze olarak ya da hazır kapsüllerinden tüketilmelidir. Özellikle toz olarak hazırlanan kapsüller artrit sorununda oldukça etkili olur. Diz ve kalçada oluşan ağrıları dindirir. Bu konuda yapılan araştırmalarda eklem ağrılarının dindirilmesinde kuşburnu bitkisinin % 82 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir. Kuşburnu ağrı kesici ilaçlardan bile fazla etki gösterir.
Grip ve soğuk algınlığı konusunda bağışıklık sitemini destekleyici bir üründür. Özellikle içeriğinde bulunan C vitamini ile polifenolik bu yararlı etkileri göstermesine neden olur.
Kuşburnu için Japonya’da yapılan bir araştırmada, kuşburnu özütü ile hazırlanan bir karışımın vücuttaki yağ oranını düşürdüğü belirlenmiştir. Mevsim geçişerine doğal önlem olan kuşburnuyu Kışın mutlaka tüketin

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı