Gündem

SAĞLIK MÜDÜRÜ KOÇ,3.DOZ AŞILARINI OLMAMIŞ VATANDAŞLARI UYARDI

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun KOÇ,3.doz aşılarını olmamış vatandaşları uyardı.
Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun KOÇ,Amasya’da Covid-19’un son durumu hakkında bilgi verdi.
Müdür Koç, aşılarını olan vatandaşlar da dahil olmak üzere herkesin maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Ayrıca Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun KOÇ, maske hakkında doğru bilinen yanlışlara da açıklık getirdi.
Müdür Koç yaptığı açıklamasında şu ifadelerini belirtti, “Yaşadığımız pan-demi koşulları sebebiyle maske takmak zorundayız fakat bu kurala kimse uymuyor. Bu konuda doğru sanılan yanlışlar var. Maskenin vücudu oksijensiz bırakma gibi bir durumu yok. Birçok kişi maskenin insanı oksijensiz bırakacağı veya akciğer hastası yapa-cağı gibi düşüncelere kapılıp maske takmıyor.
Bu şekilde sadece koronaya zemin hazırlamış oluyorsunuz. Maskeye bağlı olacak durumlar maskenin bilinçsiz kullanımından kaynaklı olabilir. Maske nemlendikten sonra maske değişimi yapılmayıp o tür ağızdaki mikropları geri al-maya sebep olabilir. Gün-lerce aynı maskeyi takıyor olabilir. Maskeyi steril olmayan bir ortama koyup tekrar takıyor olabilir. Bütün bunlar maskenin bilinçsizce kullanımı sebebiyle oluşan sorunlardır ama bizim için önemli olan maskenin vücuttaki oksijen-lenme oranını düşürüp düşürülmesidir. Düşürmediği ispatlandı zaten. Ama şu var maskeden ağzınız kapalı olduğu müddetçe çok konuşursanız tabi ki o burun içerisindeki ve ağız içerisindeki o tükü-rük bezlerinden salgılanan salgılar ağızda istediği gibi devirdaim olamaz. O yüzden ağız florası yatkın olan kişi-lerin ağzında bir takım yara-lar çıkmaya sebep olabilir. Ama herkeste olacak bir durum söz konusu değil. Onun akabinde burun daha rahat nefes alamadığı için sinüsler biraz daha rahat boşalamayabilir. Sinüs ağrısı yapabilir gibi bu tür şeyler var ama bu herkeste olabilecek bir şeydir. Tıbbi olarak kanıtlanmış bir şey yok. Kronik maske kullanı-mına bağlı koah hastalığı ya da astım hastalığı gibi bir şey tıbben yok. Bu maske vatandaşların kullanımın-dan kalksa bile sağlık çalışanları tedbir amaçlı kullanmaya devam edebilir. Ameliyathanede biz maskeyi yıllardır kullanıyoruz. Bizim için yeni bir şey değil. Ameliyathane bir hekim 10 saat maskeyle ameliyat ediyor. Orda amaç hekimden hastaya mikrobun geçmesini önlemek. Zaten yeni bir şey değil sağlık sektöründe. Maskeyle ilgili bir problem olsaydı yıllarca sağlık sek-törü de sıkıntı yaşadı.
Bir diğer konu ise aşıla-ma oranında ülke genelinde şu anda Amasya il olarak 3. Sıradayız. Tabi ki 2. ve 3. Doz hatırlatma aşı dozları bizim için önemli.
Tek aşılama şuan için yeterli değil. İki de değil 3 doz şart. Zamanla 4, 5, 6 doz diye gidebilir. Tabi vaka artış oranlarına göre güncel-lenebilir. Aşı dozlarına ve aşı miktarlarına göre güncelle-nebilir. Şuan bizim için hatırlatma dozu zamanı ge-len kişilerin aşılanması çok önemli. Vücut toplumda sonuçta bağışıklığın belirtileri gelmesi gerekiyor. Yani tünelin sonundaki ışığı görmek için ciddi anlamda toplumdaki belli bir antikor sayısına süresine ulaşmamız gerekiyor. Tabi bu omicron varyantının yayılmasıyla birlikte aşılı olmasıyla birlikte aşılı vatandaşları-mızın hastaneye yatış oranı çok çok düşük. Hele ki yoğun bakımlarda aşı olupta ve hatırlatma dozu zamanında yapılmış olan kişilerden hastalarımız olmuyor ancak aşılı olupta hatırlatma dozu yapmamış, zamanını geçirmiş vatandaşlarımız-dan ne yazık ki hastaneye yatışlarımız ve yoğun bakım yatışlarımız oluyor. O yüzden sadece aşılı olmak değil zamanında gelen aşı-nın da yapılması gerekiyor. Bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor. Vaka artışı hızıyla hastane yatış yapan hastalar aynı paralel ölçüde değil. Vaka oranıyla yatış oranı aynı hızda değil ancak tabi ki bulaş hızı, ek hastalıklar, yaş gibi faktör-lere bağlı hastaneye yatışların ve yoğun bakıma yatış larımız olmakta. Birçoğu da aşısız ya da aşılı olsa da hatırlatma dozunun zamanını geçirmemiş vatandaşlarımız. O açıdan muhakkak hatırlatma dozu zamanı gelen vatandaşlarımızı aşıya davet ediyorum.
Özellikle vakaların ciddi artığı şu dönemde mesafe, maske ve hijyen kurallarına özellikle önem veriyoruz. Kapalı ortamlarda çok fazla durmamaya çalışıyoruz çün-kü çok hızlı bir bulaş olan bir virüs varyantını yaşı-yoruz şuan. O da omicron varyantı.
Bu konuda tedbirler almak zorundayız.
Ev ziyaretlerine mümkün olduğunca ara vermek zorundayız. Sosyal etkinliklerden uzak durmak zorundayız. Çocuklarımız okula gidip geliyor.
Maske konusunda ailecek bilinçlenmek zorundayız. Aşıların da çokça faydası oldu ama aşı olduktan sonra vatandaş-larımız hafif atlattığı için hastalığı anlamıyor. Bu şekilde de bulaşıcı hızı artmış oldu. Bu konuya dikkat etmeliyiz. İnşallah bu tür tedbirlere uydukça virüsün yayılma hızı kırıl-dıkça bu varyanttan da bir şekilde kısa sürede kurtu-lacağız. Ümit ediyorum. Tüm vatandaşların da eksik doz aşılarını tamamlaması için hastaneye davet edi-yorum.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı