Son Dakika

Samsun ilimizi Tıbbi ve Aromatik Bitki Olan Defne Cenneti Yapmayı Hedefliyoruz

Samsun ilimizi Tıbbi ve Aromatik Bitki Olan Defne Cenneti Yapmayı Hedefliyoruz

Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanımız Özgür Balcı ve Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Zafer Filiz bölgemizde yürütülen odun dışı ürünler ve bitkisel ürünlere yönelik çalışmalarla ilgili sahada incelemelerde bulunmak için Bafra Orman İşletme Müdürlüğünü ziyaret etti.
Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu Bölge Müdür Yardımcılarımız Mehmet Şakir Güneri, Gültekin Şenlikoğlu, Bafra Orman İşletme Müdürü Ercüment Sarıca, Samsun İşletme Müdürü Menderes Özkolay ve tek-nik personelin katılımıyla, bölgedeki orman sahalarında doğal yollardan yetişen def-ne ve diğer gelir getirici türlerin tespiti, de-ğerlendirilmesi ve geliştirmesine yönelik toplantı düzenlendi.
Toplantıda; Daire başkanımız Özgür Bal-cı, “Defne ve defne mamulleri; gıda, ilaç, kozmetik, kimya sanayisi gibi çok sayıda alanda kullanıma konu edildiğinden iç ve dış ticareti her geçen yıl arttığını” belirterek defne türünün değerlendirilmesinin bölge ekonomine ve kırsal kalkınmaya büyük kat-kı sağlayacağını belirtti.
Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu; Bölgemizdeki ormanlık sahalarda doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitki tür-lerinden olan “Defne”yi geliştirmek ve yay-gınlaştırmak için paydaşlarımızla istişare içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Samsun ilimizi Tıbbi ve Aromatik Bitkinin Yakakent’i Defne Cenneti Yapmayı Hedefliyoruz
Amacımız; Ormanlarımızdaki Tıbbi ve aromatik bitki değeri olan ürünleri tespit ederek yüksek katma değerli ürünlere dönüştürmek ve bölgesel kalkınma sağ-lamaktır.
Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Zafer Filiz ise “Defnenin ekonomiye katkısını ve nasıl istifade edilmesi gerektiği hakkında sunu eşliğinde anlatımda bulundu.
Daha sonra, Bafra Orman İşletme Mü-dürlüğü sınırlarında kalan Alaçam ilçe-mizde faaliyet gösteren özel defne yaprağı kurutma tesisi ziyaret edilerek inceleme-lerde bulunuldu.
Gölyanı Orman İşletme Şefliğinin 2 nolu bölmesinde bulunan MIGnab3-1 meşce-resindeki deneme alanına gidilerek tatbikat yapıldı.
Daha sonra Yakakent Orman İşletme Şefliğinin 8 nolu bölmesinde yer alan BMI1-3 meşceresindeki deneme alanında tatbikat yapılarak personel bilgilendirildi.
Çamgölü Mesire Yerinde yapılan değer-lendirme toplantısıyla program sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı