Eğitim

SARI: “AHİLİK TEMBELLİĞE VE MİSKİNLİĞE KARŞIDIR”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Sarı mesajında, “Ahilik zenginliğe değil, israfa, şımarıklığa, tem-belliğe ve miskinliğe karşıdır. Sivil toplum kuru-luşlarının oluşmasında toplumun kültürel değerleri önemli yer tutmaktadır. Türk tarihinin Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde de, Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi faaliyet dallarında yetişme-lerini sağlayan iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin toplumu kaynaştırmada etkin bir rol üstlendiği görülmektedir.
Bu değerleri içerisinde toplayan Ahilik anlayışında din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese eşit muamele yapılmıştır” dedi.‘HER AHİNİN MUHAKKAK BİR MESLEĞİ OLMASI VE MESLEK AHLAKINA HAİZ OLMASI GEREKİR’
Ahilikte çalışmak, üretmek ve alın teri ile kazanmanın bir ahlak kuralı olduğunu söyleyen Başkan Sarı açıklamasının şunları kaydetti; “Her ahinin muhakkak bir mesleği olması ve meslek ahlakına haiz olması gerekir. Ahiler yeniliğe açık insanlar olup, halka sanat, meslek ve genel bilgiler öğret-mek için var güçleriyle çalışırlar. Ahiler bu değerlere sahip birer sanatkârlar olmakla beraber, ortak toplumsal değer-leri yaşatmayı hedefleyen gruplardır. Bu örgütün varlığını yüzyıllar boyunca devam ettirebilmiş olması, onun temel özelliklerinin iyi analiz etme-mizi gerektirir.
Ahilik teşkilatının bu bağlamda analiz edilmesi kültürümüzün anlaşılmasını ve oluşturulacak yeni sosyal kurumlara ışık tutacaktır” diye konuştu.
‘VATANINI EN ÇOK SEVEN, İŞİNİ EN İYİ YAPANDIR’
Esnaf ve sanatkârın ülke ekonomisinin gelişmesi yanında, vatanın bütünlüğü açısından da önemli bir rol üstelendiğini belirten Sarı açıklamasının devamında; “Memleketimizin durmadan çalışmaya ihtiyacı olduğu bu günlerde Atatürk’ün hedeflediği çağdaş uygarlık seviyesine, ancak böyle ulaşabiliriz. Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır.
Bu duygularla başta Amasyalı tüm çalışan esnafımız olmak üzere ülkemizdeki ve bölgemizdeki tüm çalışan esnaflarımızın Ahilik Haftasını candan kutlar, hayırlı, bol kazançlar dilerim.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.