Son Dakika

SARI; BUGÜN AMASYA’MIZ PANCAR ÜRETİCİLERİMİZ VE ŞEKER PANCARIMIZ İÇİN ÖZEL VE GÜZEL BİR GÜN

SARI; BUGÜN AMASYA’MIZ PANCAR ÜRETİCİLERİMİZ VE ŞEKER PANCARIMIZ İÇİN ÖZEL VE GÜZEL BİR GÜN

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Bu yıl Şeker Fabrikası’nın Suluova ilçesi’nde 67’inci pancar alım kampanyası açılış törenine katıldı.Merkeze bağlı Suluova İlçesi’nde faaliyetini sürdüren Şeker Fabrikası’nın 67’inci Pancar alım kampanyasında konuşan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, konuşmasında şu açıklamada bulundu; Ben bir köy çocuğuyum pancar nasıl sökülür nasıl kesilir bunun çilesi nasıl çekilir traktöre nasıl yüklenilir onu fevkalade bilen yaşayan kardeşlerisimden biri olarak ona hürmeten yetkilerime dayanarak binayı pancar üreticilerine kardeşlerime verdim. dedi
“Bugün Amasya’mız, pancar üreticilerimiz ve şeker fabrikamız için özel ve güzel bir gün. Şeker fabrikamızın 67’inci pancar alım kampanyası hayırlı ve bereketli bol kazaçlı olsun. Yapılan alımların, üreticilerimiz açısından kazançlı bir yıl olmasını diliyorum.
Ülkeler, devletler ne kadar sanayileşirse sanayileşsin, Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, toprak ve tarım önemini her zaman ön safta tutmalıyız. Zaten kendisi değer ve önemini muhafaza edip koruyacak ve zaman zamanda bizim ona ihtiyacımız olduğunu bize hatırlatacaktır İnsanlığın geleceği toprakta ve tarımdadır. Amasya’mızda toprağın ve tarımın kıymetini bilen şehirlerimizdendir. Çok şükür arazilerimiz verimli ve bereketli. İstanbul genişliğinde bir tarım arazimiz var. Arazimizin yarısında da tarım üretimi yapılıyor. Hemşehrilerimiz geçimlerinin yüzde 40’ını topraktan ve tarımdan elde ediyor.
Türkiye’de her yıl 19 milyon tona yakın pancar üretiliyor. Bunun yıllık 800 bin tonu Amasya’mızda emek veren çiftçilerimiz tarafından sağlanıyor. Elde edilen bu pancardan yıllık 100 bin ton şeker üretilmektedir. Çiftçimizin üretmiş olduğu pancardan, şeker, hayvan yemi olarak kullanılan küspe ve gıda imalatlarında kullanılan melas üretiminin de yapıldığı bir gerçektir. Böylece tarladan elde ettiğimiz ürünle hem ağzımız tatlanıyor, hem de hayvanlarımız besleniyor. Görüldüğü gibi şeker pancarını hayatımızın her noktasında faydalı bir ürün olarak değerlendirebiliriz.
Bu sebeple başta pancar üretimi yapan çiftçilerimiz ve alım yerinden üretim aşamasının her kademesinde katkıda bulunan çok kıymetli çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Değerli hemşerilerim Dünya’da nüfus arttıkça toprağın kıymeti daha da artıyor.
Bu nedenle toprağı ihmal etmemeli, tarımı terk etmemeliyiz. Bu noktada Amasyalılar olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Çalışarak, üreterek ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağlıyoruz. Tarım üreticileri olarak. Biz her zaman çalışan ve üreten bir milletiz. İşte gördünüz salgın bir hastalık çıktı, bir anda bütün hesaplar değişti.
Teknoloji cevap veremedi,Turizm bıçak gibi kesildi. Ticaret çok yavaşladı. Ama tarımın önemi daha çok arttı. Biz de tarlamızı, toprağımızı iyi değerlendirerek, daha çok üretim yapmalıyız. Bu anlamda çiftçilerimizin de benimle aynı düşüncede oldukları inancındayım. Üretimi artırmak için çiftçilerimize olan desteğimizi artırıp, üretimin sağlanmasında elimizden gelen tüm gayreti sarf etmeliyiz. Tabi sözlerimiz bura ile sınırlı kalmıyor. Sözümüz burada sınırlı kalmamalı, zaman zaman bu sözün Ankara’ya Tarımın önemli bi yere olacağı inancıma ulaştırılması kanatine yürekten inanıyorum.
Ben bir köylü çocuğuyum tarlaya gittiğmde Anamı aradığımda tarlada amcamı aradığımda tarlada buluyorum. Bundan sonrada toprağa daha çok önem vermemiz gerekir Ankara’ya gittiğimizde muhataplarımıza da söylüyoruz. Tarımın durumunu, çiftçilerimizin taleplerini anlatıyoruz. Onların da artık ülke ekonomisinin kalkınmasında, tarımın önemli bir yere sahip olduğu inancını taşıdıklarını ifade etmek istiyorum. Bundan sonra tarıma ve toprağa daha çok ehemmiyet verilmesi gerektiğinin inancında olan birisiyim. Bu duygu ve düşüncelerle, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz için bayram günü olarak kabul ettiğimiz 67’inci pancar alım kampanyamızın bol ve bereketli olmasını diliyorum herşey gönlünüzce ve güzel olmasını diliyorum”dedi.
Törene Amasya Milletvekilleri Levent Karahocagil, Hasan Çilez ve Mustafa Tuncer, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Suluova Kaymakamı Abdullah Şen, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Ediz, Göynücek Belediye Başkanı Kadir Fatih Erdoğan, Ziyaret Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, MHP Amasya İl Başkanı Şuayip Ak, MHP Suluova İlçe Başkanı Rıfat Uzun, Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Zeki Eraslan, Amasya İl Genel Meclisi MHP Grup Başkanı Mesut Ünal ve Kurum Müdürleri, STK temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Konuşmaların ardından bölgede poları en iyi olan ve fabrikaya pancarını teslim eden çiftçilere protokol üyeleri tarafından hediyeler ve plaket verildi. Daha sonra Suluova İlçe Müftüsü Süleyman Çoban tarafından yapılan dua ve kurban kesimi sonrası tören sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.