Son Dakika

SARI: ‘İSTİKLAL MARŞIMIZ, TÜRK MİLLETİNİN İNANCININ VE VİCDANININ ORTAK SESİDİR

SARI: ‘İSTİKLAL MARŞIMIZ, TÜRK MİLLETİNİN İNANCININ VE VİCDANININ ORTAK SESİDİR

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabul edil-mesinin 100’üncü yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Sarı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Milli mücadelemizin en çetin döneminde şanlı ecdadımızın yeniden dirilişini, şahlanışını en güzel şekilde ifade eden ve ölümsüz-leştiren İstiklal Marşımız, Türk milletinin inancının ve vicdanının ortak sesi, yenilmez azminin destanıdır. Kurtuluş mücadelesinin en buhranlı dönemlerinde, ‘Korkma!’ diye başlayan bu eşsiz eser kahraman ordumuzun ve aziz milletimizin umut meşalesi olmuş, zorluklar karşı-sında dayanma gücünü artırmış, Türk bağımsızlık ruhunun canlanmasına, maddi ve manevi bakımdan oldukça sıkıntılı günler geçiren milletimizin iman ve inancını adeta şahlandırmıştır. Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın zor dönemlerinde Anadolu’yu karış karış dolaşmış, şiirleri ve yazıları ile milli mücadelenin maneviyatını, fikir cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesine vesile ol-muştur” dedi.
‘İSTİKLAL MARŞIMIZ, DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE KALPLERİMİZİ, RUHLARIMIZI BİR-LEŞTİREREK YOLUMUZU AYDINLATMAYA DEVAM EDECEK’
Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un bu eşsiz eseriyle Türk milletini vatan ve bayrak sevgisi, birlik, beraberlik, ortak düşünce ve değerler ekseninde buluşturarak zirveleştirdiğini belirten Başkan Sarı mesajının devamında; “Merhum Mehmet Akif’in bu eşsiz eserinin her dizesinde Türk milletinin kahramanlığını, fedakârlığını, bağımsızlık düşüncesini görmekteyiz.
Mehmet Akif, “ O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir, o günleri yaşamak lazım, o şiir artık benim değildir, o milletimindir.” Diyerek bu eşsiz şiirini Aziz Türk milletine hediye etmiştir. Milli mücadele günlerinin heyecanını destansı bir şekilde yansıtan İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi bugün de kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirerek yolumuzu aydınlatmaya de-vam edecek, eşsiz vatanımızın semalarında ilelebet yankılanacaktır. Bu vesile ile İstiklal Mar-şı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümünde; milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını sonsuz rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, aziz hatıraları önünde say-gıyla eğiliyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.