Son Dakika

Kırlangıç, Amasyamız elbette yatırım için cazip bir şehir

Kırlangıç, Amasyamız elbette yatırım için cazip bir şehir

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, BengüTürk TV’de yayınlanan ‘Neşe Berber ile Para Politika’ programına telefon bağlantısı ile bağlanarak canlı yayın konuğu oldu.
ATSO Başkanı Kırlangıç Amasya sanayisi ve ekonomisi üzerine değerlendirmelerde bulu-narak şehrimizin pandemi süreci ve Turizm, Tarım konularına değindi.
Başkan Kırlangıç konuşmasında şunları söyledi “2020 yılı tüm dünya için zor bir yıldı. Da-ha önce tecrübe edilmemiş, bilinmeyen bir sorunla yüz yüze geldik.
Nasıl mücadele edeceğimizi bilmediğimiz, dünyanın çaresiz kaldığı bir durum. Doğal ola-rak ülkemizde de etkisi büyük oldu.
Pandemi sürecinde 30.000’e yakın insanımızı kaybettik. Vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu süreçte can siperane çalışan sağlık çalışanlarımıza da teşek-kür ediyorum, emekleri ödenmez.
Ekonomi ve ticarette de tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünyanın önde gelen ekonomileri 2020 yılını küçülerek bitirdiler. Tüm bu olumsuz duruma rağmen Türkiye son iki çeyrekteki büyüme oranları ile 2020 yılında %1.8 büyüme gerçekleştirmiştir. Bu dönemde sektörlerimizin %76’sı olumsuz etkilenirken, %24’ü durumunu korumuş veya olumlu etkilenmiştir.
İlimiz ölçeğinde ise olumsuz bir durum mevcut. Şehrimizin ana sektörlerinin turizm ve hiz-met sektörü olması nedeniyle, pandemiden en çok etkilenen şehirlerden biriyiz. İş yelerimiz son bir yıldır neredeyse kapalı durumda. Paket servisi yaparak varlıklarını devam ettirme mü-cadelesi veriyorlar.
Amasyamız elbette yatırım için cazip bir şehir.
Özellikle Tarımsal girdisi yüksek bir iliz. Tarımsal üretimde Türkiye ortalamasının üzerinde katma değer sunuyoruz. Tarıma dayalı sanayinin ise gelişmesi gerekiyor. Bu alan yatırımcılar tarafından değerlendirilecek ürün yelpazesine sahibizÜret-tiğimiz ürünler Şeker Pancarı Tohumu, Ispanak (Sera), Marul (Kıvırcık Marul), Hünnap, Do-mates, Kuru Soğan, Bamya, Kiraz, Elma, Salatalık diye kısaca sıralayabiliriz.
Ayrıca imalat sanayinde son dönemlerde tercih edilen iller arasındayız. Kolay erişi-lebilir, kombine ulaşım olanak-larına sahip bir iliz. Bir de Ke-nevir üretimi için izin verilen 19 ilden biri de Amasya. Türk ve Alman ortaklı bir şirket kuruldu ve bu şirket için Amasya OSB’de yer tahsisi konusunda işlemler başladı. İlk etapta 250 istihdam sağlayacak bu şirket 120 milyon Euro yatırım ya-pacak. Belediyemiz tarafından yürütülen Teleferik ve Tramvay projeleri var. Bu projeler şeh-rimizin Turizmine değer katacak projeler dir. Bunların dışında bizim için önemli
konulardan biri de sanayicilerimize yeni yatırım yerleri gösterebilmek. Bunun için mevcut OSB mizin genişleme çalışmalarını yapıyoruz. Bir de yeni bir OSB kurulması ile ilgili çalış-malarımız var. Taşova da kurulacak olan bu OSB için yer tespiti ve başvurusu yapıldı. Süreci takip ediyoruz.
2021 de teknoloji ve e-ticaret sektörleri başta olmak üzere tarım, gıda, biyoteknoloji, ma-dencilik ve finans sektörleri ön planda olacak gibi görünüyor. Tüm ülkeler dijital dönüşüme yöneliyor. Özellikle Pandemi nedeniyle birçok lojistik, üretim, hizmetler sektörü hatta tarıma kadar tüm süreçler artık dijitalleşiyor. Bu dijital dönüşüme ayak uyduramayan şirketlerimizin de önümüzdeki dönem de ayakta kalması zor gözüküyor.
Pandemi İle birlikte tüm ülkeler dijitalleşmede önemli bir sıçrama yaşadı. Dünyaya bak-tığımızda hızlı büyüyen şirketlerin tamamının yazılım ve e-ticaret yollarını seçtiğini görü-yoruz. 2020 yılı da küresel elektronik ticaret pazarı 1 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Tek-nolojiyi en iyi şekilde kullanmanın sonucu bu. Daha önce e-ticaret yapmaktan korkanlar, şim-di e-ticaretin nasıl yapılacağını öğrenmeye çalışıyorlar. Tüm dünya bu yönde iletken bizimde bunu kaçırma gibi bir lüksümüz yok.
Kontrollü normalleşme sürecinde koronavirüs vaka sayılarını azaltmak için uygulanan Dinamik Denetim Modeli Çerçevesinde şehrimizde denetimlere katılıyorum.
İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi ile Valilik Bünyesinde Genel Denetim Kurulları oluşturuldu. İlimizde de Sayın Vali Mustafa Masatlı ’nın oluru ile Odamız ile birlikte 11 ka-mu kurum ve meslek odalarının da yer aldığı denetim ekipleri şehrin tüm mahalle ve köy-lerinde işletmelere maske, mesafe ve hijyen kurallarını hatırlatarak sürecin iyileşmesine destek ver-meye çalışıyoruz” diye konuştu.(

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.