Gündem

ŞEKER PANCARI OKSİJEN FABRİKASIDIR

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Amasya Şeker Fabrikasının 69. Pancar Alım Kampanyasının açılış törenine katıldı.
Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, “Dünya açısından şeker pancarının bir faydası da oksijen sağlaması.1 hektar şeker pancarının verdiği oksijen tam 63 kişinin bir yıllık oksijenini karşılıyor.”dedi
Milletvekili Tuncer,törende yaptığı konuşmasında; “Sanki şeker fabrikası üreticisinde ilimizde azalma olduğunu görüyorum. Nihayet Türk Şeker tarafından şeker pancarı alım fiyatı açıklandı Türkiye’den geçen seneye oranla bir yıl içinde tüm dünya ile birlikte yoğun bir fiyat artışı yaşandı. Geçen sene 450 -500 ban-dında iken bu sene bin 500 bandı çok büyük başarı olarak anla-tılıyor. Oysa çiftçinin kullandığı gübre fiyatına baktığımızda yüzde 340 ile 400 artış olmuş. Çiftçinin kullandığı mazot baktığımızda yüzde 250 ile 300 arasında artış olmuş. Kullanılan zirai ilaçlara baktığımızda yüzde 300 lerde artış olmuş. Yine şeker pancarının en büyük katma değerli şekere baktığımızda 5 liradan 27-28 liraya çıkmış bir yıl içerisinde çiftçinin kullan-dığı tohumda olma üzere bütün maliyet girdileri yüzde 300 lerin üzerinde atmışken şeker pancarı fiyatının da bin 400 olması çok normaldir hatta ve hatta yetersizdir. Eğer bu ülkede tarımı gerçekten devam ettirmek istiyorsak şeker pancarında dünyada 5 Avrupa’da 3 üncü ülke olarak kalmaya devam etmek istiyorsak, buğdayda, soğanda tarımın her alanında çiftçiyi desteklememiz gerekiyor.
Çiftçi desteklenmediğinde, yeterli para kazandığında maalesef tarlasına da küsüyor, çiftçiliği de bırakıyor. Geçen kampanyaların birinde söy-lemiştim seker fabrikaları özelleştirilirse şeker ithal ede-cek ülke oluruz dedim.
Bu sene gördük ki Türk Şeker’in yanlış politikaları nedeniyle ilk defa dışarıdan şeker ithal ettik. Türk şeker fabrikalar özelleştirilmeden piyasalara yüzde 40’lara hâ-kimken şimdi yüzde 35 -30 ların altına düşmekte. Yani pancarın patronu olan Türk Şeker iyi gitmiyor. Eğer çiftçi tarlada üretmezse biz şehirde aç kalırız. Lüks araçlarınız, binanız olsun cüzdanımda para bol olsun yiyecek yoksa bir işe yaramaz çiftçiye ne kadar verirsek verelim helal olsun diyeceğiz gocunmayacağız. Kooperatifimize alkol üretimini artırmak adına yapacağı yatırı-ma teşekkür ediyorum. Dünya açısından şeker pancarının bir faydası da oksijen sağlaması.1 hektar şeker pancarının verdiği oksijen tam 63 kişinin bir yıllık oksijenini karşılıyor.
Yani Amasya’da üretilen şeker pancarı diğer üreticileri bırakın Türkiye’nin oksijenini sağlıyor. Dünyada iklim kriz var malum. Dünyanın havasını iklimini onaran üründür şeker pancarı. Şeker pancarı tabiri caizse oksijen fabrikasıdır. Şeker pancarı alımında fiyat olarak yüzde 250 civarında artış olduğu övünülüyor. Aslında bunun borçlu olduğu bir nokta var. Buda Türkiye Cumhuri-yeti’nin demokratik olması, Türkiye Cumhuriyeti’nde her 4 yılda 5 yılda bir seçimlerin yapılarak iktidarın halk tarafından denetlenmesinin yapılmasıdır.7 -8 ay sonra genel seçimin yapılması şeker pancarı fiyatının buraya çıkmasında çok etkili bir roldür.
İyi ki demokrasi var iyi ki seçimler yapılıyor. Şeker fabrikasına ürünler bırakılıyor, iş burada fabrika çalışanlarına düşüyor. Şeker pancarı ne kadar kısa sürede işlenir sen o kadar verimli oluyor. Şeker fabrikası çalışanlarına da emekleri için teşekkür ediyor. Her zaman yanınızdayız. Şeker fabrika-mızın 69. Kampanyası hayırlı olsun.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.