Gündem

Şemsi Bayraktar; Sektördeki son gelişmeleri, yapılması gerekenleri ve yol haritasını değerlendirdi

Şemsi Bayraktar; Sektördeki son gelişmeleri, yapılması gerekenleri ve yol haritasını değerlendirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, İl Koordinasyon Kurulu Başkanlarıyla yaptığı görüşmede; sektördeki son gelişmeleri, yapılması gerekenleri ve yol haritasını değerlendirdi.
Konferansa, Amasya Ziraat Odaları İl Koor-dinasyon Başkan Vekili olarak katılan Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz ; “ Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar ve değerli İl Koordinasyon Başkanlarımızla birlikte çiftçi-lerimizin ilettiği sorunlar ve çözümleri üzerine verimli bir toplantı daha gerçekleştirdik. Çiftçi-mizin boğuştuğu sorunlar ve çözümleri için ortak aklın ortaya koyacağı önerileri, tecrü-belerimizin süzgecinden geçirip çözüme odak-lanıyoruz. Biliyor ve inanıyoruz ki birlik içinde her zorluğu aşacak enerjiye sahibiz. Birlik için-de tüm sorunları çözecek, güçlü bir geleceğe birlikte yürüyeceğiz.
Çiftçilerimiz pandemi döneminde gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek tarlasında, bağında, bahçesinde, ahırında Ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadır. Üretimden pazarlamaya kadar geçen süreçte bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Genel olarak bakarsak çiftçilerimizi, Ziraat Odalarını ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğini itibarsızlaştırma ve izole etme peşindeler.
Pandemi dönemde gece gündüz durmadan çalışan çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve diğer özel bankalara olan borçları Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü arasında yapılacak olan çalışmalarla tek kamu bankasına toparlanarak, faizler silindikten sonra ödemeler 5 yıla yayılıp ödenmelidir. Bu çalışmalar Türkiye çiftçisi ve bölge çiftçilerimize çok büyük katkı sağlayacağı, bu vesile ile Ülkemizin gıda sorununun ortadan kalkmasına sebep olacaktır. Genel Başkanımız ve bizler tek tek takip ettik. Bunları Devletimizin mercilerine, kademelerine, Tarım Bakanlığına ve sayın Cumhurbaşkanımıza doğru bilgilendirmelerin gitmediğini fark ediyoruz. İdarecilerimiz doğru ve sağlıklı bilgileri aktarmadıklarından Ülkede büyük bir sıkıntı baş göstermektedir. Bir taraftan pandemi bir taraftan kuraklık vb. sorunlar baş gösterdiğinde yarın telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşacağız. Bu da ne anlama geliyor EYVAHIN KARŞILIĞI YOK.
Kuruluşlar açıklamalarında çiftçiler borcunu ödüyor , borçların % 90 tahsil ediyorum, yapılandırma istemiyorum deyip yanlış bilgiler açıklamak da ve bu bilgileri yanlış bir şekilde ulaştırmaktadır. Bazı kurum başkanları veya görevlileri hükümete yakın görünmek adına, bana kimse dokunmasın ne olursa olsun adına, koltuklarını sağlam tutmak adına, şirin görünme adına yanlış beyanatlar veriyorlar buda bizim birliğimize gölge düşürüyor. Devletimize gerçek bilgileri yansıtmazsak doğru netice alamayız. Çiftçilerimizin sorunları ve mesajlarını doğru dürüst maksadına ulaştıramıyoruz. Türkiye çiftçisi üretiyor, en büyük endişem bunun önünü keserseler çok büyük sıkıntı yaşayacağız, nasıl kesecekler derseniz çiftçilerimizi acze düşürecekler. Acze düşürürseler ve çiftçilerimizi küstürürlerse bunun dönüşü çok zor olacak. Ekonominin büyümesine katkı sağlayan ve pandemi süresinde ülkemizin gıda üretimini eksiksiz temin eden çiftçilerimizin en kısa sürede biriken borçlarının yapılandırılması ve faizlerinin silinmesi gerekmektedir. Çiftçilerimizin borçları artmaktadır. Geleceğe yönelik plan yapılamıyor. Çiftçilerimizin tüm bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları ötelenmeli ve faizsiz olarak uzun vadeye taksitlendirilmelidir.
Hayvancılık da fiyat ve maliyet sorunları , besicilerimizin alım gücünün arttırılması, üretimden vazgeçmemeleri için üreticilerimize yem desteği verilmelidir. Hayvancılık sektörünü ithalata bağımlı olmaktan kurtarmalıyız. Yapacağımız her ithalat ülke insanımızın daha pahalı et yemesine daha pahalı süt tüketmesine neden olacaktır. En kısa sürede çözüm bulunmalıdır.
Ülkemizi korkunç derecede bir kuraklık bekliyor. Barajlarımızın tamamı boş, iki sene önceki toplantımızda belirtimiz gibi önlemler alınsaydı örneğim, Suluovamızda vahşi sulama yapılıyor ve barajlarımız bom boş durumda , kapalı sistem sulamaya geçilmiş olsaydı o barajlarımızdaki su 3 yıl yetecekti bizlere. Benim korkum gelecek yıllarda yeşil ürün üretemez duruma geleceğiz havalar ve iklim değişikleri devam ettiği sürece. Kuraklık, dünyada önemli gündem maddelerinden biridir. Bir de pandemi süreci göz önüne alınırsa, gıdanın önemi daha çok artmaktadır. Kısa sürede kuraklık riskine karşı önlem alınmalıdır. Buğday başta olmak üzere, stratejik ürünlerde belli bir miktar stok yapmak zorundayız. Kuraklığın boyutları artarsa, paramız olsa dahi, ürün bulmak mümkün olmayacaktır. Yerli ve milli üretimden başka çaremiz yoktur.
Ülkemizde boş toprak kalmamalıdır. Sulanmayan alanların sulamaya açılması başta olmak üzere yapısal sorunlara odaklanmalı, üreticilerimizin bu dönemde zaten yüksek olan elektrik ve su maliyetleri daha da artacağı için acil olarak elektrik ve sulama ücretlerinde indirime gidilmeli üreticilerimize verilen destekler artırılmalıdır.
Tüm ülkeler iklim değişikliği ile mücadeleye odaklanmalıdır. Toprağın ve suyun yönetimine, korunmasına yönelik eğitim programları düzenlenmelidir.
İl koordinasyon başkanları olarak yerel idareciler ve sivil toplum kurumları ile toplantılar düzenleyip, hesaplamalar yaparak çiftçilerimizin sorunlarını, zor durumda olduklarını ve gerçeklerini gösterip raporlar halinde Tzob liderliğinde hükümetimize bildirmeliyiz. Yoksa bizleri çok acı bir tablo bekliyor.
Benim kanaatim bu konunun aktörleri ile bir an önce Tzob liderliğinde toplantılar ve etüt çalışmaları yapmalıyız. Seminerler ve eğitimler vererek çiftçilerimizi doğru yönlendirmeliyiz. Son yıllarda pandemi süreci, kuraklık, tarım ve hayvansal üretimdeki artan temel girdi fiyatları ve maliyetler, pazarlama sorunları ve yaşanan afetler nedeniyle ekonomik geliri azalan çiftçilerimizin verdiği mücadele göz ardı edilmemelidir.” dedi.
Toplantıda İlimiz ve İlçelerimizde bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunlar, üretim için gerekli olan gübre, tohum, ilaç, mazot, yem, elektrik vb. temel girdilerin maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanan mağduriyetler, kapalı sistem sulama, elektrik ve sulama borçlarından dolayı tarımsal desteklemelere konan blokeler ve kesintiler, ihracat, nakliye ve pazarlamada yaşanan sorunlar ve beklentiler ve diğer konular hakkında, sorunlar, çözüm önerileri ve beklentiler ve kuraklıkla mücadele önlemleri masaya yatırıldı.
Toplantıya; Amasya, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanları katıldı. H

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı