GÜNCEL HABER

Şeyh Hamdullah Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyor

İslam Yazı Tarihine altın harflerle adını yazdıran, Okçuluğu ve Hattı ile meşhur olan, Şeyh Hamdullah Efen-di’nin, maneviyatını yaşatmak için açılan, Amasya Bele-diyesi Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsnü Hat Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.
Türk İslam sanatı içinde yer alan hat sanatına yön verip kriterlerini ortaya koyanların başında gelen ve dünya üze-rinde hat sanatıyla ilgilenen herkes tarafından, üstat olarak kabul edilen Amasyalı Şeyh Hamdullah’ın adının verildiği müzede yüzlerce eşsiz eser bulunmaktadır. Ziyaretçilerin yoğun ilgisinin her dönem devam ettiği Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesinde rehberler eşliğinde kıymetli vatandaşlara hizmet verilmektedir.
Bu müzenin gele-neksel sanatlarla iştigal eden sanat-kârları ve sanat-severleri birbirleriyle buluşturması gibi bir başka kayda değer fonksiyonu da icra et-mesiyle dikkat çeki-yor.Kültür ve sanata her daim önem veren Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Sanatın bir medeniyeti ayakta tutan yegane unsur olduğuna inanarak Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsni Hat Müzesi ile Türk İslam sanatı ve geleneğini yeni nesillere tanıtmak hedefimizdir. Bu nedenle geçmişten günümüze kalan bu değerleri ön plana çıkartmak, belediyecilik anlayışımızın şiarındandır ‘diyerek kültür ve sanata verdiği önemi bir kez daha vurgulamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı