GÜNCEL HABER

SGK’dan Koronavirüse Açık Davet

SGK’dan Koronavirüse Açık Davet

Büro Memur Sen Amasya Şube Başkanı Cahit Çinpolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayınlanan esnek ve dönüşümlü çalışma kararnamesinin Amasya’daki kamu kurumunda farklı şekilde uygulanmasına tepki gösterdi.
“Kamuda mesai  saatlerinin 10:00-16:00 olarak düzenlendiğini” belirten Çinpolat,”Tüm şartlar tüm kamu kurumları için aynı olması gerekmektedir. Koronavirüs kurum ayırmıyor. Risk düzeyi kurumlar arası farklılık göstermemektedir.
SGK personelinin esnek-dönüşümlü çalışmasının kaldırılması kabul edilemez,” dedi.Çinpolat yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:“Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de de ekonomik, sosyal yaşam ve beşeri ilişkiler başta olmak üzere tüm alanlarda yoğun bir şekilde etkisini hissettiğimiz Covid-19 salgını ile birlikte yeni bir düzene geçmeye, yeni çalış-ma prensipleri, yeni bir sosyal yaşam anlayışı oluşturmaya mecbur kaldık.
Hükümetimiz de bu yeni normal düzene yönelik gerekli tedbirleri alarak en kısa süre içeri-sinde belli kararlar alarak ve salgının ülkemizdeki seyrini kontrol altına alma çalışmalarını tüm imkânlarını seferber ederek sürdürmektedir. Özellikle alınan tedbirlerin en başında insanın insanla olan temasını minimuma indirmek gelmektedir. Tüm dünyada kabul gören ve salgına karşı en etkili korunma yöntemi olarak öne çıkan bu yöntem iş dünyasında, özellikle de kamu kurumlarında uygulan-ması Cumhurbaşkanlığımızca yayınlanan genelgeile garanti altına alınmıştır. Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu’nun tavsiyesine istinaden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı kararlar neticesinde kamuda mesai saatleri 10.00-16.00 olarak düzenlenerek, hemtoplu taşıma yükü rahatlatılmış hem de kamu çalışanların kamusal alanda temasa açık, virüse karşı korumasız olarak geçirdikleri süreler kısaltılarak tüm vatan-daşlarımızı olduğu gibi kamu personelleride korunmuştur. İş ve işlemlerin sorunsuz yürü-yebilmesi için personelin sağlıklı kalabilmesini temin etmek amaçlanmıştır. Koronavirüsle ilgili tüm tebirlerin tüm kamu kurumları için aynı olması, risk düzeyinin kurumlar arası farklılık göstermemesi, korona virüsün kurum ayrımı yapmamasına rağmen SGK personeli normal mesai düzenine geçmiştir.
Amasya’daki bu kurumumuzda esnek ve dönüşümlü çalışmanın kaldırılması kabul edilebilir bir durum değildir. Türkiye’deki ilk vakadan itibaren 9.ayına girdiğimiz salgının hiç-bir döneminde ilgili kurumların iş akışlarında herhangi bir aksama olmamış hatta bugünden çok daha fazla yoğunluğun olduğu dönemler bile esnek ve dönüşümlü çalışılarak sorunsuz atlatılmıştır.
“VİRÜS, KURUM AYIRMIYOR”
Koronavirüsle mücadelemiz sürerken, kamu personelleri fedakarca çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak, şunu unutmamız gerekir ki, koronavirüs kurum ayırmıyor. Büro Memur-Sen olarak kurumlarımızın tabii tutulduğu bu çifte standardı kabul etme-diğimizi bildirerek, ilgililerin bir an önce sorumluluk alarak, mesai arkadaşlarımızın sağlığı ile işi arasında bir tercih yapmaya zorlanmasının önüne geçilmesini talep ediyoruz”.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı