Gündem

“Sinsi Gaz” Zehirlenmelerinden Baca Ve Boru Temizliğiyle Kurtulmak Mümkün

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, Kış mevsi-minin gelmesi ve havaların soğumasıyla özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazının sebep olduğu zehirlenme ve ölümlerin önüne geçebilmek için yılda en az 2 defa soba bacalarının temizlenmesi gerektiğini belirtti.
Müdür Dr.Dursun Koç, Bina bacası, soba borusu ve kombi temizliği konusunda vatandaşları bilgilendirmeye devam ettiklerini söyledi.
Katı yakıt sobalarında, baca ve borular arasında sızdır-mazlığın kontrol edilmesi gerektiğine değinen Koç, “Yılda en az 2 defa soba bacalarının temizlenmesi gere-kiyor.” dedi.
Kızılkan, yakıt türüne bağlı olarak da sıkıntılar yaşanabile-ceğini belirterek, “Özellikle katı yakıt kullanan vatandaşlarımızın naylon ve plastik gibi maddeleri kullan-malarından sonra soba borularının tıkandığını bili-yoruz. Hem yangın hem de karbonmonoksit zehirlenme-sine karşı baca ve boru temiz-liği önemlidir. Bu nedenle vatandaşlarımız bacalarını periyodik olarak temizlen-melidir.” ifadelerini kullandı.
Kombi temizliğinin de önemli olduğunu vurgulayan Koç, menfez bacalarının kesin-likle kapatılmaması gerek-tiğini, servisler tarafından yılda bir defa bakım yapılması gerektiğini dile getirdi.
“Renksiz, kokusuz ve rahatsız etmeyen bir gazdır”
Kış mevsiminin gelmesiyle karbonmonoksitten zehirlenen hasta sayısında artış yaşandığını bildirdi.
Hastaneye gelen vakalara bakıldığında, kişilerin soba bacalarını temizletmediği için zehirlendiklerini gördüklerini anlatan Koç, “Karbonmonoksit zehirlenmelerinin bizim kitaplarımızdaki tanımı ‘sinsi’ diye geçer. Çünkü karbon-monoksit, renksiz, kokusuz ve rahatsız etmeyen bir gazdır. Yani ortamda karbonmonoksit varsa sizin bunu koklayarak ya da hissederek anlamanız müm-kün değil.” diye konuştu.
Koç, kış mevsiminde acil servise herhangi bir şikayetle gelen hastaların kan tahlillerine baktıklarında karbonmonoksite maruz kalıp kalmadıklarını tespit edebildiklerini söyledi.
“Tek tedavisi oksijen”
Birçok vatandaşın zehir-lendiğinde habersiz olduğunu dile getiren Koç, şöyle devam etti:
“Neden farkında değiller? Çünkü hastalığın klinik bulguları sinsi. Kanda olan değere göre klinik bulgular değişiyor. Hafif, orta ve ciddi. Hafiflerin en önemli bulgusu baş ağrısı. Sobalı veya doğal gazlı bir ortamda baş ağrısı oluşursa karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat çekmeli insanlar. Bunun dışında halsizlik, kuvvetsizlik, bulantı, daha da ilerlerse bayılma ve kendini anlatamama şikayetleri görülebilir.
Eğer karbon-monoksit zehirlenmesi daha da vücutta ilerlerse artık kalp krizlerine, kalp yetmezliğine ve organ yetmezliğine bağlı ölümlere kadar giden tabloya yol açabilir.”
Koç, karbonmonoksit gazı zehirlenmesiyle hastaneye gelen bir kişiye en etkili yön-temlerden birisi olan oksijen tedavisini uyguladıklarını sözlerine ekledi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.