Gündem

SOĞUK ALGINLIĞINA VE GRİBE KARŞI UYARI

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, Kış aylarında salgın halinde görülebilen gribe karşı önlem alınmazsa, hastalığın ciddi akciğer has-talıklarına ve ölüme yol açabileceğini ifade ederek, vatandaşları tedbirli davran-maları için uyardı.
İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, kış aylarında salgın halinde görülebilen gribe karşı önlem alınmazsa, hastalığın ciddi akciğer hasta-lıklarına ve ölüme yol açabileceğini ifade ederek, vatandaşları tedbirli davran-maları için uyardı.
Soğuk algınlığı, çeşitli virüslerin yol açtığı üst solu-num yollarının hafif seyirli bir hastalık olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Koç, “En sık kış mevsiminde görülür. Bunun başlıca nedenleri arasında kötü havalandırılan ortamlarda daha çok zaman geçirilmesi, güneş ışınlarının daha az oluşu, daha çok toplu halde yaşanması ve burundaki koruyucu muko-zanın soğuması ile virüslerin hızla çoğalması sayılabilir” dedi.
Hastalığın ilk belirtisinin boğaz ağrısı olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Ateş nor-maldir veya hafif yükselebilir. Bebek ve küçük çocuklarda ateş daha yüksektir. En sık görülen belirtiler, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürük tür.
Koku ve tat duyusunun azalması, ses kali-tesindeki değişiklikler gibi durumlara da sıkça rastlanır. Belirtiler ortalama 7 gün sürer. Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Tedavi belirtilere göre yapıl-malıdır. Burun tıkanıklığını giderici spreyler veya burum damlaları, öksürük giderici ilaçlar, baş ağrısını ve ateşi azaltmak için ilaçlar kullanı-labilir. Ayrıca istirahat ve dengeli beslenme vücut direnci-nin yeniden kazanılmasına yardım eder” diye konuştu.
Soğuk algınlığı ile gribin çok karıştırıldığını ifade eden Koç, şöyle devam etti: “Grip, influenza virüslerinin yol açtığı akut solunum yolu hastalığıdır. Ciddi akciğer hastalıklarına ve ölüme yol açabilmesi, ülkeler ve kıtalar arası yaygınlaşma özelli-ğine sahip olması nedeniyle soğuk algınlığından ve diğer solunum sistemi hastalıkların-dan farklıdır.
Bunun için grip ve soğuk algınlığından korunmanın yolları ise, dengeli beslenmek, yeterli miktarda su içmek, düzenli egzersiz ve spor yap-mak, stresten uzak durmak, sigara içmemek, kalabalık yerlerde kendinizi korumak, düzenli uyumak ve aşırı sıcak ortamlardan kaçınmak-tır.”ifadelerini kullandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.