Gündem

Son gün 31 Aralık

Videolu Haber

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için tanınan süre 31 Aralık 2022’de sona eriyor. Yıl sonuna kadar yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz sayılacak. Yetkililer, vatan-daşlardan başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bu-lundurarak müracaatlarını yılın son aylarına bırakmamalarını istedi. Yenilenmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacak.
Türkiye’nin yeni tip sürücü belgesiyle tanış-tığı 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski ehli-yetlerin değiştirilme süreci devam ediyor. Eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi için tanınan süre 31 Aralık 2022’de sona erecek. Yenilenmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayıla-cak. Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belge-leriyle araç kullananlara, Karayolları Trafik Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacak.
“Yılın son ayını, son günlerini beklemeyin”
Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, “ALO 199 Mobil Uygulama” veya “nvi.gov.tr” adresinden randevu alınabileceğini belirten Amasya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Zehra Şahinler, randevu alamayanlara ise mesai sonrası 17.00 – 19.00 saatleri arasında hizmet verilebileceğini açıkladı. Zehra Şahinler, “Başvuru yoğunluğundan kaynaklı muhtemel mağduriyetlerin önüne geçebilmek için vatandaşlarımızın yılın son ayını, son günlerini beklememeleri önem arz etmektedir” dedi.
Sürücü belgesinin yenilenmesi için gerekli belgelerin aile hekiminden alınacak “sürücü olur” raporu, son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyo-metrik fotoğraf ile vergi dairesi müdürlüklerine, “https://ivd.gib.gov.tr” internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılması gereken 15 TL’lik ücret olduğuna değinen Zehra Şahinler, müracaat işlemlerinin tamamlanmasının ardından Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) adresi bulunan kişilerin yurt içinde verecekleri herhangi bir adrese sürücü belgelerinin teslimatının yapılacağını söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve yeni sürücü belgesi bulunup sürücü belgesi bilgilerini kimlik kartına aktarmak isteyen-lere de seslenen Şahinler, “Randevu almadan nüfus müdürlüklerimize müra-caat ederek ‘nüfusmatik’ cihazından yükleme, aktarma cihazını kolayca gerçekleştirebilirler” şek-linde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.