Gündem

Sorumlular Hesap Versin!

Sağlık ve sosyal Hizmet Emekçiler Amasya Şube Başkanı Satılmış AYAN,: Acımız Büyük, yüreğimiz bu kez bartın-amasra’da yandı! sorumlular hesap versin.”dedi
Başkan Satılmış Ayan, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada şu ana kadar 41 işçi hayatını kaybetmiştir.
Öncelikle hayatını kaybe-den madenci kardeşlerimizin ailelerine ve yakınlarına baş-sağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.
Acımız da öfkemiz de büyük. Ne yazık ki ülkemizde kaza sınırlarını çoktan aşarak adeta seri iş cinayetlerine dö-nüşen bir tablo ile karşı karşı-yayız. Her yıl ortalama iki bin canımız göz göre göre kapı aralama cinayetleri ile ara-mızdan çıkarılmaktadır.
Kaza değil, cinayet diyoruz. Çünkü çalışma yaşamı özelleştirme, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma, kayıt dışı, güvencesiz, esnek çalıştırma, kuralsızlaştırma gibi düşmanı politikalarla bir bataklığa dönüştürülmüştür. Ne için? İşverenlerin kar hırsı için, emeğin daha fazla sömürüsü için..
Bugüne kadar başta Soma, Kozlu, Karadon, Ermenek, Torunlar olmak üzere yüzlerce, binlerce örnek iş cinayetlerinin kaynağında işçilere, emekçi-lere 19. Yüz yılın koşullarının dayatıldığı bataklığın yattığını fazlası ile ispatlamıştır.
Bu bataklıkta İşçi Sağlığı ve Güvenliği önlemleri “maliyet”, yeterince denetim yapmak “gereksiz”, işçiler işverenin kar hırsı –üretim zorlaması hedeflerine ulaşma “köleler” olarak görülmektedir.
Yaşanan katliamlar “fıtrat, kader” denilerek geçiştiril-mekte katliamların gerçek sorumluları cezasız kalmakta, yıllarca süren davalarda yargılanan bir kaç kişiye ise adeta ödül güven verilmektedir.
Facia Tüm Yönleri İle Aydınlatılsın, Sorumlular Hesap Versin!
Yıllardır yaşanan her iş cinayetinin üstünün kapatıl-ması, sorumluların açığa çıkarılmaması hepimize yeni katliamlar, yeni acılar olarak dönüyor. Amasra’daki acıdan sonra da aynı tablo dayatılmak isteniyor.
İktidarın tüm sözcüleri birkaç yıl önce Sayıştay tarafından yapılan denetimler sonucu hazırlanan raporlarda ifade edilen eksiklikleri, kusurları inkar etmek için adeta birbiri ile Amasra’da yaşa-nanlara ilişkin her söz dün TBMM’den geçirilen sansür yasasına dayanarak sustu-rulmak isteniyor.
Oysa yapılması gereken bellidir. Tüm iddialar her yönü ile titizlikle araştırılmalı, so-rumlular açığa çıkarılıp yargı-lanmalıdır.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.