Son Dakika

Sözen;Mayıs ayında da balıklar ölmesin, balık ölümleri bir daha yaşanmasın dileklerimizle

DEVA PARTİSİ AMASYA İL VE MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞI OLARAK İLİMİZ SINIRLARI İÇERİSİNDEN GEÇEN YEŞİLIRMAK NEHRİ'NDEKİ BALIK ÖLÜMLERİNE İLİŞKİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

Deva Partisi Amasya Merkez İlçe Başkanı Av. Mahmut Sami Sözen İl ve Merkez İlçe Başkanlığı olarak Amasya ve Tokat valiliğine de balık ölümlerine ilişkin çözüm önerilerinde bulundu.
1. Balık ölümleri nedenine yönelik olarak balıklar ve sudan numune alınıp ilgili merciilere gönderilmeli, nedeni bilimsel olarak ortaya konup, şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
2. Yeşilırmak nehrini kirleten çevre iller de dahil olmak üzere bütün kurum, kuruluş ve şahıslara, kirleten öder ilkesi doğrultusunda, en ağır ve caydırıcı yaptırımların uygulanması sağlanmalıdır.
3. Çevreyi kirleten kurum, kuruluş ve şahıslara yönelik bastırıcı tedbirin yanı sıra önleyici tedbirler de uygulanmalıdır.
4. Doğal kaynakların korunması ve iyileştirilmesi hedefi ile sürdürülebilir, kalıcı projeler geliştirilmelidir.
5. Tarımsal ve endüstriyel faaliyetler, daha sıkı denetlenmeli ve suya karışan kimyasallar ve kentsel atıklara ilişkin kısa ve uzun vaadeli eylem planına geçilmelidir.
6. Sanayide temiz üretim anlayışı esas alınmalı, kirlilik yaratmayan ürün ve teknolojilerin kullanımı teşvik edilmelidir. Haber Kaynak:
7. Atık su arıtma tesisinin yeterliliği gözden geçirilmeli, endüstriyel atık su tesisi kurulmalı, hedef ”sıfır atık” olmalıdır.
8. Çevreye ilişkin politikalar, planlar ve projeler belirlenirken; yeşilırmak nehrinin içerisinden geçtiği diğer çevre iller de dahil olmak üzere kamu kurumları, özel sektör temsilcileri, sivil toplum örgütleri sürece dahil edilmeli, farkındalık kampanyaları ile halkımız bilinçlendirilmeli ve bilgi erişimi sağlanmalıdır.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı