GündemYazarlar

SPORDAN ÖNCE VE SONRA YEMEK YENİLİR Mİ? NE YEMELİYİZ?

Spora yeni başladıysanız belki de kafanızı karıştıran tek şey “spordan önce ve sonra nasıl beslenmemiz gerekiyor?” sorusudur. Öyleyse okumaya devam edin.
Diyetisyen olmadan önce kilo verirken benimde kafam çok karışıyordu. Ben kardiyoları genellikle sabah aç karna yapıyor-dum. Bazı bilimsel makalelerde sabah aç karna yapılan sporlarda yağ yakımının fazla olduğunu savunmaktadır. Ancak sporcular az miktarda yediklerinde aç kalarak katıldıkları antrenmanlara göre daha iyi performans göstermektedir.
Eğer çok zorlanmadan hafif bir egzersiz (örneğin; sabah yürü-yüşleri, koşuları) sayılabilecek antrenmanlar yapıyorsanız sabah aç karna yapabilirsiniz. Bazı hastalıklara sahipseniz dikkatli ol-malısınız. (tansiyon, ritim bozuklukları, diyabet vb. )
Evet, az miktarda yemek yenildiğinde performansın daha çok artığı gözlenmiştir. Fakat antrenman öncesi yenilen yemeğin mik-tarı, içeriği ve zamanlaması fazlasıyla önem taşıyor. Doğru yemek seçimi performansı arttırırken, yanlış yemek seçimi performansı olumsuz yönde etkiliyor.
Antrenman sonrasındaki doğru beslenme ise bir sonraki ant-renman için yakıt olacak olan glikozun depolarda tekrar dolmasını sağlayacaktır.
Antreman öncesinde : Küçük bir ara öğün yapınız. içeriğinde ise kompleks karbonhidrat, sağlıklı yağ grubu ve kaliteli protein olmalıdır. Örnek vericek olursak, tam buğday ekmeğin, zeytin ve yumurta iyi bir seçenek olacaktır. Aradan 1 saat sonra antremana başlayabilirsiniz.
Antreman sonrasında ise: Yine küçük bir ara öğün yapabiliri-siniz. Fakat bu sefer basit bi karbonhidrat ve yüksek glisemik in-dekse ihtiyacımız var. Örneğin muzlu süt tüketebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.