Gündem

“Stafilokokal Gıda Zehirlenmelerinden Biridir”

Amasya İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü İsa Kaya, “Gıda kaynaklı zehirlenmelerin en önemli etkeni olan stafilokokal enterotoksin analizi için numune kabulüne başlanmıştır.” dedi.
Kaya, “Stafilokokal gıda zehirlen-mesi, enterotoksin içeren gıdaların tüketilmesi sonucu oluşan ve tüm dün-yada yaygın olarak görülen önemli gıda zehirlenmelerinden biridir. Özellikle pişmiş ve zengin protein içerikli gıdalara bulaşır ve uygun ortam şartlarında hızla çoğalırlar. Besin maddesinde 105 kob/g veya daha fazla sayıya ulaşan bakteri tarafından stafilokokal enterotoksinler sentezlenir. 100 gramında en az 100 ng enterotoksin çeşitlerinden birini bulunduran gıdanın tüketilmesi sonucu Stafilokokal gıda zehirlenmesi klinik belirtileri görülebilir. Stafilokokal gıda zehirlenmesi belirtileri bulantı, kusma veya ishal şeklinde görülebilir. Yaşlılar, çocuklar ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Tarım ve Orman Bakanlığımız gıdaların üretimden sofralarımıza ulaşana kadar geçen sürecin her aşamasını dikkatle takip etmektedir. Gıdaların soframıza ulaşması kadar güvenilir olması da oldukça önemli bir husustur. Bu doğrultuda Müdürlüğümüzde Stafilokokal enterotoksin analizleri için numune kabulüne başlanmıştır. Halkımızın güvenli gıdaya ulaşma noktasında laboratuvarımız yapılabilir analiz kapsamını genişletmek sureti ile daha kaliteli hizmet sunabilmek için çalışmalarımız devam edecektir. Müdürlüğümüzde yeni açılan hizmetlerimizin hayırlı olmasını diliyorum.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı