Son Dakika

Su Ejderhası ve Timsah Yavrusu Sandıkları Şeritli Semender Çıktı

Su Ejderhası ve Timsah Yavrusu Sandıkları Şeritli Semender Çıktı

Suluovalı iş adamının bulduğu ve timsah yavrusu ile su ejderhası sandığı hayvanın Şeritli Su Semenderi olduğu anlaşıldı.

Suluovalı iş adamı Cumail Tanrısever, bulduğu ilginç hayvan için, “suda altın sarısı, sudan çıkınca siyaha dönüşüyor, ağzından siyah sıvı püskürtüyor, sırtında yelesi var. Biraz Kertenkele’den, biraz Ejderha’dan, biraz Timsah’tan, biraz Bukalemun’dan almış.” Dedi.

Suluova’da bir dere yatağında bulunan ve küçük ejderhayı andıran görüntüsü ile insanları heyecanlandıran sürüngenin, çok nadir görülen bir tür olan Şeritli Su Semenderi olduğu anlaşıldı.

İlçede esnaflık yapan Cumail Tanrısever, Suluova-Ladik karayolu üzerindeki Derinöz Deresinde kendilerine ait alabalık tesisinde çalışırken suyun içinde dikenli şekilde yüzgeçleri ve yine dikenli kuyruğu olan boyu 10-13 santim arasında değişen bir sürüngen gördü. Şaşkınlıkla izlediği sürüngeni bir kova su içerisine koydu. Ne tür bir hayvan olduğunu anlayamadığı ve merak ettiği için beraberinde ilçeye getirdi. İlk defa gördüğü ve çok farklı bir tür su hayvanı olduğunu düşündüğü timsah yavrusu, su ejderhası ve kertenkeleye benzeyen hayvan hakkında araştırma yaptıktan sonra bunun daha çok Karadeniz kıyı bölgelerinde yaşayan ve iç bölgelerde pek görülmeyen bir tür su semenderi olduğunu öğrendi.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, içecek

Hayatında ilk defa böyle bir tür su hayvanı gördüğünü ilk anda büyük şaşkınlık yaşadığını belirten Cumali Tanrısever, “çok değişik bir yaratık. Zararı var mı? Yararı var mı? bilmiyoruz. Yetkililere danışacağız. Şu an bakımı yapıyoruz. İlk gördüğümde su ejderhası, timsah ve kertenkeleye benzettim. Ama sırtının taraklı olması, arkasındaki timsaha benzer kuyruğu olması nedeniyle çok farklı bir tür olduğunu düşündüm. Hem suda hem karada yaşadığını gördük. Çok farklı ve ilginç bir hayvan. Yere koyunca sırtındaki taraklı kısım kapandı. Babam bunu görünce timsah yavrusu dedi. Çünkü kuyruğu aynı timsaha benziyor. Çok süratli hareket ediyor suda ve karada.” ifadelerini kullandı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Cumali Tanrısever, “Bulduğumda beni şaşkınlığa iten dış görüntüsünün çok farklı ve ilginç olmasıdır. Bedeni kertenkeleye benziyor fakat sırtı ve kuyruğu su ejderhasını ve timsahı andırıyor. Sırt tarafında ise milattan önceki vahşi hayvanları andıran sırt yelesine benzeyen çıkıntılar var. Suda yaşayan bir hayvan ama solungaçları yok. Burnu da yok. Nasıl nefes aldığını anlayamadım. Ayak parmakları arasında yüzgeçleri var. Rengi ise rengarenk. Daha çok altın sarısına benziyor. Aynı zamanda sudan çıkıntı bu sarı rengi siyaha dönüşüyor ve sırtındaki yelesi kapanıyor. Çok değişik bir hayvan. Kendisini rahatsız edince ağzından siyah bir sıvı püskürtüyor. Herhalde tehlike hissedince bir tür saldırı ve savunma sistemi bu. Kertenkeleden biraz almış. Ejderhadan biraz almış, timsahtan biraz almış. Bukalemundan biraz almış.” Dedi.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

2020 Yılının kendisini şaşırtmaya devam ettiğini ifade eden Cumali Tanrısever, “2020 Yılı çok iyi bir sene olmadı. Doğuda deprem ve çığ felaketi. Doğu ve güney bölgemizde ki terör olayları. Ve son olarak tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covit-19 denen koronavirüs salgını. Ülkemize ve dünyaya büyük zararlar verdi. Bu psikoloji ile yaşarken böyle çok farklı bir tür hayvanı bulunca, ‘herhalde dünyanın sonu artık gelmeye başladı.’ dedim. Bütün olumsuzluklar üst üste geliyor. Ve eski çağları andıran görülmemiş bir yaratık karşımıza çıkıyor. Bazı dini kesim de artık dünyanın sonunun geldiği şeklindeki söylemeleri de aklımıza gelince ve bizde bu yaratıkla karşılaşınca inanmaya başladık. Bu hayvanı getirdiğimde özellikle ailemden yaşlılar bu bölgede böyle bir hayvanı görmediklerini ve asla rastlamadıklarını belirterek şaşkınlıkla izlediler. Kimi, ‘ejder balığı’ dedi, kimi, ‘su yaratığı’ dedi. Hatta bir başkası da, ‘kıyamet alameti, dünyanın sonu geldi’ dedi. Herkes gerçekte ne tür bir hayvan olduğunu çok merak etti. Bu 2020 yılının zor zamanlarında bu ilginç hayvanı bulmak İnşallah bize hayırlı gelir. Çünkü uzun zamandır güzel haberler alamadık.” Diye konuştu.

İlk gördüğünde kendisinin de büyük şaşkınlık yaşadığını belirten İş ortağı güreşçi Yasin Şahin ise, “Ben güreşçiyim. Dağlarda çok gezerim. Her dere ve tepe de bir adımım vardır. Her yeri gezmeme rağmen böyle bir hayvanı kesinlikle daha önce görmedim. Şaşkınlık içerisindeyim. İlk gördüğümde su ejderhası sandım. Sonra kertenkeleye ve bir tür balığa benzettim.” dedi.

İş yerinde bakımını yaptığı su semenderini gören komşu esnaf ile müşterilerinde şaşkınlık yaşadığını ve meraklı gözlerle izlediklerini aktaran Cumali Tanrısever, hayvana balık yemi ve ekmek verdiklerin ancak yemediğini, küçük canlılar ile beslemeye çalıştıklarını belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı