Son Dakika

Sulama tesisleri ile çiftçinin yüzü gülecek

Amasya İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdür-lüğü, Tarım ve Hayvancılık kenti olan Amasya’yı daha ileriye taşımak için bütün hızıyla çalışmalarını sür-dürüyor.
Hizmet Odaklı projelerini ortaya koyan Amasya İl Özel İdaresi, Tarım ve Hayvan-cılığa katkıda bulunmaya de-vam ediyor. İlkel sulamanın getirdiği külfeti ortadan kaldıracak projeleri hayata geçirmek için çalışan İl Özel İdaresi, sulanabilir tarım alanlarının artırılması için çalışmalarını aralıksız sür-dürüyor.
Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar; “Tarım sektörüne büyük projeler kazandıran İl Özel İdaresi, kapalı sistem sulama havuzları ile çiftçilerin yü-zünü güldürüyor. Yüzlerce çiftçinin faydalanacağı proje-ler ile arazilerin daha verimli kullanılma imkânı elde edilecek böylelikle ürün verimi ve kalitesini artıracak kapalı sulama sistemi projesi aynı zamanda hayvancılık potansiyeline de ivme kazan-dıracak.
İl Özel İdaresi 2021 yılı yatırım programı kapsamında; Amasya Merkeze bağlı Dadı Köyünde 17,50 x 21,50 x 1,30 ebat-larında 1.960 metre sulama havuzu yapılmış olup 20 hek-tar alanda da sulama randı-manı artırılmıştır. Karaköprü Köyünde 671 metre trapez kanal 1.659 metre dik kanal yapılarak toplamda 150 hektar alanda sulama randımanı artırılmış oldu.
Ayrıca DSİ’ ye ait kanalların yıpranmış kısım-larının 1.265 metresi yenilendi. Amasya Merkeze bağlı Sarıyar Köyünde 11,50 x 23,50 x 1,30 ebatlarında 300 metre sulama havuzu yapılarak 20 ha. alanda sulama sağlanmıştır.
Taşova İlçesine Bağlı Tekpınar Köyünde 360 m3 havuz ile , 4.200 metre açık sulama kanalı, Taşova İlçe-sine bağlı Boraboy Köyünde 4.400 metre açık sulama kanalı yapımı ve 100 m3 suluma havuzu yapımı tamamlanarak çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.
Sayın Valimizin talimat-ları, İl Genel Meclis Başkanı ve Meclis Üyelerimizin des-tek ve katkılarıyla Kapalı sulama sistemi havuz-larımızla birlikte çiftçilerimiz sulama sıkıntısı çekmeden arazisinin başındaki vanayı açarak arazisini rahatlıkla sulayabilecek.
İsteğimiz ortaya koyduğumuz projeler ile sulanan arazi miktarını daha da artırarak çitçimizin refah seviyesini yükseltmektir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.