Son Dakika

Suluova’da Yılkı atları ve yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Suluova'da Yılkı atları ve yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Suluova Akdağ Ovacık Bölgesine, Kar yağışının ardından soğukların etkisiyle yiyecek bulmakta zorlanan Yılkı atları ve yaban hayvanları için saman bırakıldı.

Suluova Akdağlılar Derneği üyeleri ile bir grup hayvan severler, soğuk hava, kar yağışı, zorlu yol güzergahı ve zaman zaman bastıran tipi’ye rağmen Suluova ilçesi Seyfe Köyünün 1.400 rakım yükseklikteki Akdağ Ovacık Bölgesine saatler süren yolculuğun ardından ulaşarak, yoğun kar yağışı ve soğukların etkisiyle yiyecek bulmakta zorlanan Yılkı atları ile yabani hayvanların aç kalmaması için yemleme yaptılar.

Bu tür yemleme çalışmalarının hayati öneme sahip olduğunu ve her kış yaptıklarını belirten Suluova Akdağlılar Derneği Başkanı Yılmaz Keten, “bölgemizde bulunan Yılkı atlarına yem bitkisi vermek için burada bulunmaktayız. Bölgemizde ki Yılkı atlarının yaşaması, devamı ve hayat şartlarının düzenlenmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu hayvanlarımız doğamızda kendiliğinden oluşan bir sürüdür. Bunların devamı da bizim geleceğe bırakacağımız en önemli mirastır. Çünkü bizim atalarımız eyer üstünde, at üstünde devletler kurmuş bir millettir. Bu geleneğimize, bu atlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor, onun için buradayız. Bölgemizde 3 sürü halinde 57 adet Yılkı atı bulunmakta. 2 Kamyonetle bölgede hayvanların bulunduğu yerlere balya dağıttık. Kış aylarında doğa daha zorladığı için kar yağışından dolayı, mevsimin koşullarının soğumasından dolayı yem bulmakta sıkıntı çekiyor hayvanlar. Bu yüzden de bu kış aylarının bu dönemlerinde biz sürekli bu işi yapmaktayız.“ diye konuştu.

Akdağ bölgesindeki Yılkı atları Karakese ve Seyfe köyleri arasında bulunan Ovacık Yaylası bölgesinde bulunduğunu, 1.400 metre yüksekliği olan Akdağ Ovacık bölgesinde 60’a yakın Yılkı atı ile çeşitli yaban hayvanının bulunduğunu, özellikle Yılkı atları ve Karaca’ların, bölgenin doğal hayatının ayrı birer zenginliği olduğunu belirten Yılmaz Keten, şöyle konuştu: “Amasya Akdağ bölgesinde yaban hayatı kendini yenilemiştir. At, Vaşak, Dağ Keçisi, Geyik, Karaca, Ayı, Kurt, Çakal, Domuz zaten haddinden fazla var. Yeniden çoğalmaya başlamıştır. Bunların çoğalmasını ve bu dengenin devam etmesini sağlamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Yaban hayvanlarını rahatsız eden avcılar ile gezinti yapan vatandaşların bu bölgelere gelmelerinin engellenmesi gerektiğine de dikkat çeken Yılmaz Keten, yemleme çalışmalarının kış boyunca devam edeceğini, olumsuz kış şartlarının seyrettiği dönemlerde yaban hayvanlarının yaşamını devam ettirebilmesi için doğaya yem bırakılmasının önemli olduğunu, bu çalışmaların olumsuz hava şartlarının etkili olduğu dönemlerde bütün yabani yaşam ortamlarında devam edeceğini dile getirdi.

Her Kış mevsiminde, belli aralıklarla yaban hayvanlarını beslemek için Akdağ Bölgesinde yemleme çalışmaları yaptıklarını anlatan Soku köyünden Rıfat Tonkur, Seyfe Köyünde İbrahim Vanlı ve Bayırlı köyünden Fatih Karagöz ise, kış mevsiminde kar yağdığı ve aşırı soğuklar olduğu için doğadaki yaban hayvanlarının yem bulamadıklarını, aç kaldıkları için de ölme tehlikesi yaşadıklarını, bunun önüne geçebilmek için kış aylarında doğada ki hayvanların yardımına koştuklarını, yaban hayvanlarının neslini tükenmemesi için bu tür yemleme çalışmalarının çok önemli olduğunu, ayrıca bu çalışmanın ileriki yıllarda da sürmesi ve doğal hayatın korunması için kendi çocuklarını da zaman zaman yemleme faaliyetlerine dahil ettiklerini, böylelikle onlara da doğa ve hayvan sevgisi aşılamaya gayret ettiklerini aktardılar.

Dernek üyeleri ile hayvan severler, zorlu doğa şartları ve 40-50 cm’i bulan yoğun kar yağışına rağmen 1.400 rakımlı Akdağ Ovacık bölgesine Yılkı atları ve yaban hayvanları için 2 kamyonet balya saman bıraktı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, kar, açık hava ve doğaGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kar, açık hava ve doğa

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı