Son Dakika

Süt fabrikası için TKDK’ya projenin dosyası teslim edildi

Süt fabrikası için TKDK’ya projenin dosyası teslim edildi

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bünyesinde kurulmuş olan Amesia Gıda’nın Merzifon Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsisi yapılan arsa içerisinde, kurulması planlanan süt fabrikası için TKDK’ya sunulan projenin dosyası teslim edildi.
Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinden yapılan açıklamada, “Amasya DSYB bünyesinde kurulmuş olan Amesia Gıda’nın Merzifon Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsisi yapılan arsa içerisinde, kurulması planlanan süt fabrikası için TKDK’ya sunulan projenin dosya teslim etme işlemleri birliğimiz bünyesinde görev yapmakta olan Amesia Gıda Mü-dürü Onur Comba, Amasya Şube Sorumlusu Halil Özgür ve Lidya Danışmanlık Osman Ars-lan tarafından gerçekleştirilmiştir.
Yapılacak yatırımın hedefleri; öncelikle üretilen sütün muhafazası ve pazarlanması aynı zamanda günlük 5 ton sütün pastörize süt ve 15 ton sütün ise yöresel peynir ve türevlerinin üretiminde kullanılmasıdır.
Tarım ve hayvancılık alanlarında yaşanan en acil sorunlar; üreten insanların üretirken örgütlenmesi, örgütlendiği durumlarda sanayileşebilmesi ve sanayileştiği durumlarda üre-timlerini değeri fiyatından pazarlayabilmesidir.
Sonuç olarak Amasya DSYB’nin Amesia Gıda üzerinden yaptığı bu girişim ülkemizde tarımda örnek bir kalkınma modeli sayılabilmektedir. Yetiştiricilerimizin her alanda üret-tiklerini kooperatifleşerek, birlik çatısı altında kendi tesislerinde sanayileşerek üretimlerine katma değer kazandırmak, aracı olmadan, komisyoncuya gerek kalmadan, son tüketiciye kendi markasıyla ürettiğini pazarlayabilmesidir.” ifadelerine yer verildi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı