Gündem

TAŞOVA OSB’DE İSTİHDAM EDİLECEK

Taşova Çambükü köyüne yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çıkan iddialara ilişkin açıklamada bulunan Ak Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez,İlk etapta 4 bin kişi Taşova OSB’de istihdam edi-lecek. Taşova Amasya o bölgede inşallah işsizliği engelleyeceğiz. Taşova’nın daha da küçülmesine müsaade etmeyeceğiz.”dedi
Vekil Çilez konuşmasında; ”Taşova gencinin artık İstanbul, Ankara’ya gitmemesi. Kendi memleketinde kalacak hatta burada nasip olurda istihdam sayısı artarsa dışarı illerde çalı-şan kardeşlerimizin dönüşünü, ters göçü de sağlarız. Bütün her şey kanuna ve hukuka uygundur sebeple bu projede hayır niyetle yola çıktık. Akıbeti inşallah hayır olacak.
Devletimiz kazmayı vurup altyapı ihalesine çıkmayı plan-ladığımız dönemde bir el girdi. Ortalığı karıştırdı.Taşova’da genç bir esnaf kardeşimiz vekilim buraya ne yapacaksınız dedi.
Taşova’nın neye ihtiyacı varsa onu yaparız dedim. Taşova eriyor, bitiyor, iş alanı açacak mısınız dedi.
Bu kolay bir iş değil, orga-nize sanayi açıp canlandırmak çok zor iş. Tabi o an elimden geleni yapacağım de-dim ama bu kafama takıldı. Diğer bir kafa takılan durum ise vatandaş ürünlerini cadde üzerinde satıyordu, kapalı Pazar yeri yokt Belediye başkanım bir kaynak bulalım dedi ama bu iki iş kalbime oturdu. Sonra şükür Pazar yeri işini hallettik. DOKAP üzerinden ilk yararlanılan yer Pazar yeri oldu. Sonra Erbaa’dan iyi bir yatırımcı Taşova’ya yatırım yapmak istemiş. Belediye Başkanımızla birlikte Erbaa’da yatırımcı arkadaşı ziyaret ettik, tesis falan gayet güzel. Baktı kamu binaları çok uygun değil Taşova’mıza gelmedi sonra o günkü valimizle konuşmamızın ardından sanayi bakanımıza gittik tamam dedi. Ama Tarım bakanımızla da görüşmemiz gerekti. Biz hazırlığımızı yaptık bizim ilk düşündüğümüz yer bu alanın biraz daha ileri alanındaki Dörtyol mevki 1. Sınıf mera alanıydı. Bu dediğimiz yer 1. Sınıf mera alanı olduğu için bakanımız imza atmam dedi. Zaten 1 sınıf mera alanlarına tarım bakanlığı müsaade etmiyor.
O felaket tellallarının söylediği gibi zaten Tarım Bakanlığı 1.sınıf mera alanlarına müsaade etmiyor. Hiç bir suretle bunlara imza atılmıyor. İlimize o sırada Mustafa Masatlı Valimiz atandı, konuyu kendisine ilettik, kendisi de organize sanayi bölgesinde yoğun çalışma yapılmış yerlerde görev almış, bizimde bunun bizim için şans olacağınız kendisi ile paylaştık. Organize sanayi bölgesinin kuruluş işlemlerine başladık.2, 5 yıldır burası gündemde. Buranın tarım bakanlığından izinizi aldık, anonim şirketini kurduk. Belediyemiz, özel idaremiz, Amasya Ticaret odası ortak oldu hatta Taşovalı hemşehrilerimizde destek oldu. Aralarında para topladılar. Taşovalı bunu sahiplendi.
Şimdi bu süreçte Allah’ın bir kulu sesini çıkarmadı. Ne olduysa devletimiz kazmayı vurup altyapı ihalesine çıkmayı planla-dığımız dönemde bir el girdi. Ortalığı karıştırdı. Oradaki köylü vatandaşlarımız bizim başımızın tacıdır. Biz onlara hizmet etmek için oradayız. Onların kılına zarar gelmesine müsaade etmeyiz.
Bu konuda kesinlikle müsterih olsun herkes. İz onların be tarım alanlarını ne de mera alanlarını daraltıyoruz. Hatta mera alanlarını yaklaşık yüzde 60-65 üzerine 103 dönüm daha koyup artıyoruz. Bizim hedefimiz oraya yatırımların gelmesi. Cumhurbaşkanımız Azerbaycan’da Zengilan Havaalanı açılışına katıldı. Zengilan havaalanının Taşova ile ne alakası var diyeceksiniz. Türk Devletleri Teşkilatı kuruldu. Türkiye’nin önündeki en büyük güç Orta Yol kuşak yol. Orta Asya Cumhuriyetlerinden gelip Zengilan koridorunda bağladığımız zaman bu yolun geçeceği güzergâh Taşova, Suluova ve Merzifon üzerinden İstanbul’a bağlanacak yoldur. Bizde tam bu yol güzergâhı üzerine bunu yapıyoruz.
Attığımız taşın ne kadar doğru yerde olduğuna bütün herkes tarih şahit olacak buna. Erbaa OSB dolmuş, Merzifon ve Suluova OSB dolmuş, Amasya OSB de çok az yerimiz kalmış. Doluluk oranları arttığı için Taşova’nın bir bakıma bu şansıdır. İlk etapta 4 bin kişi Taşova OSB’de istihdam edilecek. Taşova Amasya o bölgede inşallah işsizliği engelleyeceğiz. Taşova’nın daha da küçülmesine müsaade etmeye-ceğiz.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.