Son Dakika

“Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok”

AK Parti Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Amasya Ak Parti İl Binasında düzenlenen basın açıklamasında Kadın Kolları Başkanı Mesudiye Altun Gürlevik; Ak Parti olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attıklarını söyledi. AK Parti Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Amasya Ak Parti İl Binasında düzenlenen basın açıklamasında Kadın Kolları Başkanı Mesudiye Altun Gürlevik; Ak Parti olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteli-ğinde adımlar attıklarını söyledi.
Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur, diyen İl Kadın Kolları Baş-kanı Gürlevik; “AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık.
2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa’da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik.
2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile “Töre Nede-niyle” ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu-‘nda yaptığımız düzenle-melerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik.
81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinas-yonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor.”
“Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir.
Biz, Şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlü-süyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhur-başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Emine Erdoğan’ın da önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz.
Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, baş-ta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yeni-lerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz.
Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözü-mün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şid-det konusu, üzerinden siya-set yapmayacak kadar has-sas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Cumhurbaş-kanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planının dördün-cüsünü açıkladı.
Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göster-gesidir.
25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslar-arası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırırız ki; şiddet uygu-layana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı