Son Dakika

Temel Afet Bilinci Eğitimi Verildi

Amasya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü uzmanlarınca Sabuncu-oğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO per-sonel ve öğrencilerine Temel Afet Bilinci Eği-timi verildi.
Eğitime Rektör Yar-dımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, Genel Sekreter Duran Çuhadar, Sabun-cuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO Müdü-rü Dr. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Tekcan, akademik-idari ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Açılış konuşmasında Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Tek-can, “Arama ve kurtar-ma birimleri, afetlerde her ülkenin can damarı-dır. Afet gelmeden önce çalışmalar… yapmak ve afet mey-dana geldikten sonra yaptığımız çalış-malar doğrultusunda ilerlemek can kaybını minimum düzeye indire-cektir. Eğitimin personel ve öğrenci-lerimiz açısından çok faydalı olduğunu belirterek, AFAD ekibine teşekkür etmek istiyorum.” dedi.
Türkiye’nin afet yönetimi ve acil durumlara ilişkin en yetkin ve yetkili teşkilatın AFAD olduğunu belirten Amasya AFAD Şube Müdürü Burhan Özü, “Deprem anında panik yapıl-maması önemlidir. Güvenli bir yer bulup, diz üstü Çök-Kapan-Tutun hareketi ile baş ve boynumuzu koru-mamız gerekmektedir.
Sarsıntı sırasında merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşarak binayı terk etmeye çalışmayın. Sarsıntı durdu-ğunda, etrafınıza bakarak çevreniz ve kendi emniyetinizden emin olduktan sonra binayı terk edin. Deprem sonrası için bir afet ve acil durum çantası hazırlayın. Unutmayın acil du-rum çantasındaki bir paket bisküvi ve 1,5 litre su sizi 72 saat hayatta tuta-bilir. Meydana gelebilecek afetlerin etkilerini bertaraf etmek ya da en aza indirmenin tek başına AFAD’ın sırtına yüklenemez. Bu konuda gençlerin AFAD Gönüllüsü olmasının son derece önem arz etmektedir. Eğitimimize katılan bütün arkadaşlarımızı AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyoruz.“ dedi. Amasya AFAD Mehmet Taşdemir ise konuşmasında; yangın bilgisi ve yangın türleri, tahliye, yangınlara müdahale teknikleri, taşınabilir yan-gın söndürme cihazı kullanımı, deprem öncesi, sırası ve sonrası ile temel bilgi-leri anlattı.
Program sonunda Amasya Üniver-site Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü ve Genel Sekreter Duran Çuhadar tarafından eğitimcilere katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı