Son Dakika

TOBB VE HALKBANK, KOBİ’LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI İMZALADI

TOBB VE HALKBANK, KOBİ’LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI İMZALADI

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Halkbank arasında imzalanan ‘Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması’ törenine online video konferans yöntemiyle katıldı.
Satıcıya tahsilat güvencesi, alıcıya da 18 aya kadar vade imkanıyla ödeme esnekliği sunan anlaşmadan TOBB çatısı altındaki 1,5 milyon işletme yararlanabilecek.
TOBB ve Halkbank arasındaki anlaşmanın imzalandığı tören online video konferans yöntemiyle yapıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, buradaki konuşmasında, Halkbank Paraf ticari kredi kartı sayesinde esnafın vadeli mal alım satımı, bankalardan kredi çekmekte ve çek senet gibi işlemlerinde yaşadığı problemlerin sona ereceğini söyledi.
Bu kartın, tedarik zincirinin güven içinde işlemesini sağladığını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:“Bu kart ile alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önü açılıyor.
Bu sayede çek-senet takibi yapmadan, tahsilat derdiyle uğraşmadan, güven içinde malımızı satacağız.
Sattığımız mal bedelini, tahsilat riski taşımadan, Halkbank garantisiyle, peşin ya da taksitli alacağız. Mal almak isteyen de bankadan kredi bulma veya satıcının kendi çek-senedini kabul edip etmeme derdine düşmeyecek.
Bu kartla malını alacak ve ödemesini de 1,5 yıla ulaşan esnek vadelendirmeyle yapacak. Yani kısaca, mal almak gerekince bu kartla para ödemeden satın alma yapılıyor. Satıcı da bu kimdir diye endişe etmeden, malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil edecek.
Böylece hem alıcı hem de satıcı, nakit akışlarını rahatlatacak.”Hisarcıklıoğlu, bunun, kazan-kazan anlayışının bir örneği olduğunu, yine bu kartın üyelerine başka indirim ve avantajlı kampanyalar da sunduğunu söyledi.
Halkbank’ın güzel bir jest daha yaparak bu kredi kartına, TOBB’un logosunu da eklettiğini belirten Hisarcıklıoğlu,-“Meclisimizin tüm üyeleri, Halk Bankası tarafından ciro ve kredibiliteye göre belir-lenecek limitler dahilinde hem satıcı hem de alıcı olarak bu sis-temden yararlanabilecek.
Tedarik zincirini güven altı-na alacak bu sistem, KOBİ’lerin kredi faizlerinin düşmesine de yardımcı olacak. Düşen finans-man maliyetleri,KOBİ’leri yatı-rım ve üretim için teşvik ede-cek. KOBİ’lerin ve dolayısıyla ülkemizin finansal istikrarı güç-lenecek.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.