Gündem

TOKİ PROJESİNİN ŞEHRİMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Vekil Karahocagil mecliste yaptığı açıklamasında şu ifade-lere yer verdi; “20 yıldır yaptığımız hizmetleri, Cumhuriyet tarihinin bu en büyük konut projesi ile devam ettirme adına adım adım ilerliyoruz.Ak Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil,13 Eylül’de Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamın-da, ülkemizde 500 bin konut, 1 milyon arsa ve 50 bin iş yeri yapılarak gerçek ihtiyaçlıya, gerçek garibana, fakire uygun ödeme şartları ile verilecek-tir.”dedi
Vekil Karahocagil mecliste yaptığı açıklamasında şu ifade-lere yer verdi; “20 yıldır yaptığımız hizmetleri, Cumhuri-yet tarihinin bu en büyük konut projesi ile devam ettirme adına adım adım ilerliyoruz.”
Yüzyılın konut projesinde, çevre dostu yapı malzemelerin-den, sıfır atığa, enerji verimlili-ğinden, yenilenebilir enerji sistemleri ile inşa edilecektir.
İlk etapta, 250 bin konut, 100 bin altyapısı tamamlanmış arsa projelendirilecektir.
Vatandaşlarımız kendi evimi “ben yapmak istiyorum” diyorsa altyapısı hazır 100 bin arsa ile bu vatandaşlarımıza da cevap veriyoruz.
Yüzyılın konut projesinde, sadece konut ve arsa ile değil, ilk etapta 10 bin vatandaşımıza kendi işini kurma adına işyeri de verilecektir.
Yüzyılın en büyük konut projesinde konutlarda yerel ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar 5 katı geçmeyecek şekilde yapılacaktır.
Gücünü milletten alan, hiz-meti kendine gaye edinen hükümetimiz ödemelerde de yine vatandaşını düşünerek bir asgari ücretlinin dahi rahatça ödeyebi-leceği şekilde bir plan sunmuştur.
Taksitler toplam hane gelirinin %30’unu aşmayacak şekilde ayarlanıp 240 aya kadar vade imkânı sunacaktır.
Asrın projesinde, gençleri-mizde unutulmamış, onlara da ayrıca kontenjan ayrılmıştır. 1991 Eylül ayından sonra doğanların müracaat edebileceği konut ve arsa projelerine, emek-liler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere de kontenjan ayrılacaktır.
“84 milyon vatandaşımı seviyorum. Bizim anlayışımız bu, biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.” diyen Cumhurbaşkanımız ve onun liderliğinde hükümetimiz bu yüzyılın projesinde de düşük gelirli vatandaşın düşünmüş, onları ev sahibi yapmak, onları arsa sahibi yapmak, onları iş yeri sahibi yapmak için yine laf değil hizmet üretmiştir.
Yüzyılın projesini milletimize anlatırken, Ankara Etlikten bir ses yükselmiş, bir hizmet maratonuna Bir şehir hastanesi daha eklenmiştir.
Ankara’mızın 2., Türkiye’nin 20 şehir hastanesi açılmıştır.
Bir milyon metrekare arazisiyle, Türkiye’nin en büyük alanına sahip, 4 bin yatak kapasiteli, bir medikal otel, bir üniversite ve bir helikopter pisti ile ticari bölgelerinde bulunduğu hastanemizde 1000 adet poliklinik bulunacaktır.
Yüzyılın projesi kampanyasına bugüne kadar 7.2 milyon kişi başvuru yaptı, 4,5 milyon tüm şartları yerine getirerek kuraya hak kazandı.
Cumhurbaşkanımız, “iki yıl içinde 250 bin konutu, 2028’e kadar 500 bin konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 81 ilde 1 milyon arsayla ilgili hazırlıkları tamam-ladığını, arsaların %40’ının şehir merkezlerinde, %60’ının ise ilçelerde olacak şekilde belirledi.
Bu proje dahilinde ilk temel Cumhurbaşkanımız tarafından 25 Ekim’de atılacaktır. Amasya- Ziyaret kasabasındaki 87 konutun da bulunduğu ilk temel atma töreni izin ülkemiz, milleti-miz ve Amasyamız için hayırlı olmasını diliyorum.
Yüzyılın projesinde Amasya’mızdaki TOKİ çalışma-ları hakkında da bilgi vermek isterim.
İlk etapta, Merkezde 180 konut, Merzifon’da 150 konut, Suluova’da 251 konut, Taşo-va’mızda 100 konut Gümüşhacı-köy’ümüzde 100 konut, Göynücek ilçemizde 125 konut ve Hamamözü ilçemizde 157 konut ile ilk etapta merkez ve 7 ilçemizin tümünde konut yapma imkânımız projelendirilmiştir.
Toplamda 1150 konut ilimiz ve ilçelerimiz için ilk etapta çalışması olarak hayırlı olmasını diliyorum.
Altyapısı hazırlanıp, inşaat yapımına uygun hale getirilip, halkımıza yine kura ile verilecek ucuz arsa projelendirilmesinde, Amasya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlü-ğümüz ve değerli çalışanlarının titiz çalışması sonucu, merkez il ve ilçelerimizin tümünde belirlenen parseller Bakanlığı-mıza sunulmuş, uygun görülecek yerler Amasyalı hemşerilerimize sunulacaktır.
“İlk Evim, İlk İşyerim” pro-jesi kapsamında altyapısı tamam-lamış, ucuz arsa için ilk etapta 2000 konut arsası satışa sunu-lacaktır. Ucuz konut arsası için;
Merkezde 11 parselde 1 milyon 77.247 metrekare
Merzifon’da 12 parselde 198.737 metrekare
Suluova’da 11 parselde 523.671 metrekare, Taşova’da 9 parselde 137.186 metrekare,Gümüşhacıköy’de 2 parselde 67.335 metrekare, Göynücek’ te 2 parselde 80.242 metrekare,Hamamözü’nde 7 parselde 93.844 metrekare
konut arsası halkımızın isteğine sunulacaktır. Konut arsası belirleme çalışmalarına İl Müdürlüğümüz tarafından devam edilmektedir.
Konuşmamın sonunda konut ve konut arsası temininde titiz çalışmalarından dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.”ifadelerini kullandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.