Son Dakika

Topal, Köylü sizin uyguladığınız politikalar yüzünden iflas ediyor

CHP 24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal Amasya’da yaptığı ziyaretlerde çiftçilerin duru-munun perişan olduğunu dile getirdi.
CHP 24. Dönem Milletvekili Ramis Topal 21. yüzyıl Türkiye’sinde çiftçi toprağını karasabanla mı işleyecek.”dedi
Son dönemde tarım krediye ait borçlarını ödeyemeyen çiftçilerin, özellikle Amasya’nın köylerinde sıkça yaşa-nan traktör ve ekipman-larını hac-zetmeye gelen icra memurlarını sıkça duyar olduk.
Bu yıl kuraklık nedeniyle birçok köyde su sıkıntısı yaşandı, çiftçi tarlasını sulamak rekolte kaybı yaşadı. Hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için başka köylerden tankerlerle köyüne su taşıdı.
Çiftçinin traktörünü elinden almak hayvanlarını aç susuz bırakmak, evine ekmek götüremez hale getirmek ve köyünü topra-ğını terk etmesi demektir.
Çiftçinin tarlasına ekmek için tohum ve gübre parası yokken, Bakan çıkmış “500 binlik traktör alacaklarına daha ucuzunu alsınlar” diyor. Bakanın açıklaması sonrası İcra memurları hemen harekete geçip çiftçinin traktörünü haczetmek için koşa koşa köye geliyor.
Çiftçinin sorununu çözmek yerine çiftçiye sorun olan bir bakanlık
Sayın bakan çiftçiden bi haber mi yaşıyorsunuz siz. 21. yüzyıl Türkiye’sinde traktörü elinden giden çiftçi tarlasını kara sabanla mı sürecek, hayvanları için suyu kağnılarla mı taşıyacak. Zaten boğazına kadar borca batan çiftçi traktörü olmazsa tarlasını nasıl ekecek? Borcunu nasıl ödeyecek? Ne yiyecek, ne içecek evini nasıl geçindirecek? Amacı tarımı geliştirmek, yerli üretimi arrtırmak ve çiftçinin refah düzeyini arttırmak olan bakanlık ithalat bakanlığına dönmüştür. Ekonominin kitabını yazdık diyenler kendi yandaşlarını düşündükleri kadar köylüyü ve çitçiyi de düşünmeliler. Tarım bitiyor, köylü sizin uyguladığınız politikalar yüzünden iflas ediyor farkında değil misiniz? “sözlerine son verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı