GündemValilik

TOYGA ÇORBASI COĞRAFİ İŞARETLE TESCİLLENDİ

Amasya’nın sekizinci coğrafi işaretli ürünü olan “Amasya Toyga Çorbasına” Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
Amasya Valiliği öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından coğrafi işareti tescil edilen Amasya’ya özgü “Amasya Toyga Çorbası’nın” Coğrafi İşaret Tanıtım Programı gerçekleştirildi.
Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programa Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, esnaf ve sanatkârlar odası temsilcileri, ticaret ve sanayi odası temsilcileri ile basın mensupları yer aldı.
Amasya Valisi Mustafa Masatlı konuşmalarında şu ifadelere yer verdi; “Öncelikle bugün ölüm yıl dönümü olan İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve Anadolu’nun kapılarını bizlere açan Sultan Alparslan’dan bugüne kadar bu toprakların Türkleşmesi ve yurt edinilmesi için bizlere im-kan sağlayan tüm şehitlerimiz ile gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”dedi
Birkaç hafta önce yine bur-da Amasya Etli Çiçek Bamya Yemeğinin coğrafi işaret tan-ıtımı için bir araya gelmiştik. Şimdi de bir diğer lezzetimiz olan Toyga Çorbasının coğrafi işaretini ilan etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Amasya her yönden zengin bir coğrafya. Buraya gelen herkes şehrin tarihi dokusuna aşık oluyor. Burada 14 medeniyet ve 8500 yıllık bir tarihten bahsediyoruz. Kültürel doku, sosyal yaşantı, gelenekler ve görenekler, yeme içme alışkanlıkları Amasya’nın en önemli zenginlikleridir Bizlere düşen, atalarımızdan almış olduğumuz kültürü ve sosyal yaşantıyı yaşatarak tanıt-mak ve sonraki kuşaklara taşımaktır.
Son yıllarda Ülkemiz ciddi derece bir gelişim trendine girdi. Her alanda büyük bir dönüşüm sahada gelişiyoruz. Tabi ki bunun yanında turizmle ilgili Dünyada en çok bu işten pa-ra kazanan ve gelir gelir elde eden ülkelerden biriyiz. Salgına rağmen bu yıl Ülkemizde turizm, diğer ülkelere göre bir seviyeye geldi. Turizmle ilgili pek çok yatırımın yapılması ve özel-likle de kültürel değerlerimizin restorasyonu noktasında da hükümeti-mizin çok önemli çalışmaları ve yatırımları var.
Turizmde en önemli fak-törlerden bir tanesi gastro-nomi dir. Yerli ve yabancı turisti güzel bir şekilde ağırlayarak yöresel lezzet-lerin tattırılması gerekiyor. Özellikle en son patentini aldığımız 4 coğrafi işaretin tamamı da gastronomiyle ilgili. Bugün Toyga Çorba-sını da coğrafi işaretlerimize eklemiş oluyoruz.
Bizim buradaki hede-fimiz, İlimizin tüm sosyal yaşantısı ve kültürel değer-lerini, öz ve orijini burada olan değerlerimizi ortaya çıkarıp, herkesin beğenisine, tanıtımına ve tadımına sunmaktır. Bu bakımdan pa-tent konusunu çok önem-siyoruz. Dört olan coğrafi işaret tescilli ürünümüzü sekize çıkarttık. Yirmi iki ürünle ilgili çalışmamız devam ediyor, kısmet olursa otuza çıkaracağız.
Ayrıca acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Milletimiz birlik ve beraber-liğiyle, dayanışmasıyla son zamanlarda yapılan tüm sal-dırılara rağmen yine ayakta ve dimdik durmaktadır.
Tabi ki bir yıl içerisinde Amasya’mızda halkımızın huzur ve refahı için bir sürü işler yaptık.
2022 yılında başta Ülkemiz olmak üzere, tüm Dünya için sağlık, huzur ve mutluluk temenni ediyor, 2022 yılında salgın hasta-lığın sona ermesini dili-yorum.
Bu vesileyle Toyga Çorbasının coğrafi işaret sürecinde emeği geçen Esnaf ve Sanatkârlar Odamız başta olmak üzere, Valilik AB Proje Ofisimize, katkı sunan Belediye Başkanlığı-mıza ve emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyor, coğrafi işaretin İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Amasya Toyga Çorbasının coğrafi işaret tescil belgesi teslim alındı.
Daha sonra Vali Masatlı ve katılımcılar Amasya Toyga Çorbası’nın tadına baktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı